🔹معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت: عملیات اجرایی واحد تخصصی اطفای حریق منطقه ویژه اقتصادی به زودی آغاز می شود.
علیرضا عباس‌زاده در مراسم تقدیر از عوامل دخیل در اطفای حریق منطقه ویژه اقتصادی بیرجند با قدردانی از روحیه فداکارانه آتش‌نشانان، اظهار کرد: خدمت‌رسانی خیلی مهم است اما خدمت به کسانی که در بدترین شرایط قرار گرفته اند ارزشی مضاعف دارد.
🔹معاون استاندار بیان کرد: در این صحنه آنچه به عنوان شاهد عینی دیدم این بود که چگونه آتش ‌نشانان استان که تخصص آنان برای اطفای حریق منازل و واحدهای تولید کوچک است دل به خطر زدند که باید از شجاعت و فداکاری آنان تشکر کنیم.
🔹عباس‌زاده با بیان اینکه صد درصد آمادگی را هم که داشته باشیم اما احتمال وقوع حوادث وجود دارد، افزود: اولین درسی که می‌گیریم این است که منشأ حادثه‌ای که اتفاق افتاده را شناسایی و رفع اثر کنیم و ارتقای ایمنی در سطح مختلف فعالیت‌ها و خدمات مورد توجه قرار گیرد.
🔹وی بیان کرد: در بخش ارتقاء ایمنی هم بحث تقویت نیروی انسانی شهرداری‌ها و تجهیزات آتش ‌نشانی در دستور کار است.
🔹به گفته وی؛ ایجاد واحد تخصصی اطفای حریق مخازن سوخت و فرآورده‌های نفتی برای منطقه ویژه اقتصادی در حال پیگیری است و به زودی عملیات اجرایی آن را آغاز می‌کنیم.
🔹معاون استاندار با تأکید بر اینکه راه‌اندازی واحد تخصصی اطفای حریق مخازن سوخت و فرآورده‌های نفتی در استان ظرفیت بالاتری برای ارتقای ایمنی است، تصریح کرد: این واحد تخصصی ظرفیت پاسخگویی و عملیات اطفای حریق ما در استان را به صورت تصاعدی افزایش خواهد داد.
🔹عباس زاده خاطرنشان کرد: منطقه ویژه اقتصادی و واحدهای تولیدی استان برای ایجاد این واحد تخصصی اطفای حریق اعلام آمادگی کرده اند چون راه‌اندازی آن پشتوانه قوی آمادگی و پاسخ به اطفای حریق در شرایط ناخواسته است.
🔹مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی هم در این جلسه با اشاره به مهار ۴۸ ساعته حادثه آتش سوزی مینی پالایشگاه بیرجند گفت: تمام دستگاه‌های امدادی و اجرایی استان در مدیریت این حادثه به نحو احسن نقش آفرینی کردند.
🔹محمدعلی آخوندی با اشاره به کمبود شدید امکانات و تجهیزات امدادی در خراسان جنوبی افزود: سالهاست در این زمینه کمک شاخصی به استان نشده و همچنان در این زمینه به شدت دچار مشکل هستیم.
🔹به گفته وی؛ در بحث نیروی امدادی به خصوص آتش‌نشان هم در استان به شدت کمبود داریم که باید برای خراسان جنوبی مجوزهای ویژه‌ای گرفته شود.
🔹وی ضمن تأکید بر ضرورت آموزش نیروهای امدادی و ایمنی در واحدهای تولیدی استان، گفت: باید حادثه آتش سوزی مینی پالایشگاه منطقه ویژه اقتصادی مستندسازی و تجربه نگاری حتی برای سایر استان‌ها شود چون در راستای مدیریت دانش در سایر نقاط کشور هم می‌تواند راهگشا باشد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور