🔹استاندار خراسان جنوبی گفت: مهمترین محور فعالیت های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان باشد، باید رشد فکری جامعه هدف خود باشد.
ملانوری با بیان این مطلب در نشست کاری مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان، خاطرنشان کرد: فکر بچه ها باید به گونه ای در کانون تربیت شود که اعتماد به نفس را در آنها تقویت نماید.
🔹وی تأکید کرد: برنامه های کانون باید به این منجر شود که بچه ها ریسک پذیر شوند، مطالبه گری را بیاموزند، بتوانند ایده بدهند و ایده های خود را به طرح تبدیل کنند و در مجموع فکر آنها به سمت توسعه برود تا بتوانند برای استان، برنامه داشته باشند.
🔹استاندار به موضوع راه اندازی ستاد توسعه خاوران اشاره کرد و گفت: مشابه این برنامه را ما در ستاد توسعه خاوران دنبال می کنیم.
🔹ملانوری ادامه داد: در ستاد توسعه خاوران در کنار این که برای بحث های توسعه ای استان، سرمایه گذار جذب می کنیم، هدف اصلی این است تفکر توسعه ای را ترویج نماییم.
🔹وی متذکر شد: اگر فکر بسته باشد، هر چه تلاش شود، راه به جایی نمی بریم و هیچ رشدی هم اتفاق نمی افتد.
🔹استاندار با تأکید بر این که ثروت بدون فکر، راه به جایی نمی برد، اظهار داشت: خراسان‌ جنوبی، ذخایر و منابع زیادی دارد و مهمتر این که مردم این استان، بسیار باهوش و مستعد هستند اما تا تفکر توسعه ای نباشد، از هیچ کدام این پتانسیل‌ها نمی توان به شکل بهینه ای بهره برداری کرد.
🔹ملانوری تأکید کرد: جهت دادن به فکر، کار بسیار مهمی است که در ستاد توسعه دنبال می شود و در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز باید محقق گردد.
🔹وی متذکر شد: بچه ها نباید در کانون، فقط به انجام کارهای نمایشی، سرود، نقاشی و… سرگرم شوند.

🔹استاندار با اشاره به جمعیت ۴۲ هزار نفره اعضای کانون در استان، گفت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با توجه به گروه سنی جامعه هدف خود، وظیفه سنگینی به عهده دارد.
🔹ملانوری، کانون را از بزرگترین سازمان هایی خواند که از ارزش معنوی و کیفی بالایی برخوردار است و گفت: در جامعه ما تعلیم و تربیت بچه ها در دو حوزه آموزش و پرورش و نیز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رقم می خورد.
🔹وی ادامه داد: بچه ها ناچارند به مدرسه بروند تا تحصیل کنند و به جایگاه علمی برسند اما حضور در کانون، اجباری نیست و هر کس بنا به سلیقه و علاقه خود اقدام می کند و بنا به شرایطی که کانون فراهم کرده، به تحصیل یک مهارت می پردازد.
🔹به گفته وی؛ ایجاد شدن کانون ها در مجاورت پارک ها، ایده قابل تحسینی است که در بانشاط سازی فضا و ترغیب هر چه بیشتر بچه ها بسیار مؤثر می باشد.
🔹مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان نیز در ادامه، مهارت آموزی و استعدادیابی در جامعه هدف را از مهمترین تکالیف این مجموعه برشمرد.
🔹حمیدی، طی گزارش مبسوطی خاطرنشان کرد: در سطح استان برای خدمات دهی به ۴۲ هزار عضو مجموعه، ۲۷ کانون ثابت، سیار و پستی فعال است.