🔹معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی گفت: بسیاری از مشکلات چنانچه توسط مردم حل شود اثرات ماندگارتری دارد لذا تشکلات مردم نهاد بهترین ظرفیت برای حل آسیب‌های اجتماعی است.
؛ سید محمدرضا طالبی  در نشست شورای اجتماعی خراسان جنوبی با موضوع بررسی وضعیت حاشیه نشینی اظهار کرد: قرارگاه‌های مقابله با آسیب‌های اجتماعی با رویکرد مردمی تشکیل شده و بسیج و سپاه هم ظرفیت‌های خوبی دارند که با حداقل اعتبارات کارهای بزرگی انجام داده اند لذا در این زمینه نیز می‌توانند مؤثر عمل کنند.
🔹وی افزود: در راستای حل آسیب‌ های اجتماعی فارغ از کارهای تخصصی، در زمینه اقدامات فرهنگی، همپوشانی دستگاه‌های متولی به نحو احسن باید شکل بگیرد.
🔹معاون استاندار گفت: انتظار می‌ رود با تعامل و پرهیز از موازی کاری اعتبارات به شکلی هزینه شود که شاهد بهترین بهره وری باشیم.
🔹طالبی بر تشکیل قرارگاه‌های شهرستانی کاهش آسیب‌های اجتماعی تأکید کرد و افزود: در برخی مواقع وظایف ذاتی دستگاه‌های اجرایی، در اجرای برنامه‌ها گزارش می‌شود در صورتی که باید محلات به طور ویژه دیده شوند و مدیران به شکل فوق برنامه، پای کار باشند.
🔹وی با اشاره به اینکه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در محلات هدف، باید مورد توجه قرار گیرد، ادامه داد: گشت‌ های پلیس در محلات حاشیه‌نشینی باید بیشتر شود.
🔹به گفته وی؛ بازماندگان از تحصیل در محلات و مناطق حاشیه‌ نشین باید شناسایی شوند تا به عرصه تحصیل بازگردند.
🔹معاون استاندار عنوان کرد: اعتیاد به مواد مخدر عامل اصلی بسیاری از معضلات اجتماعی است و باید در این راستا ویژه‌تر کار شود.
🔹طالبی افزود: پذیرش افراد معتاد و متکدیان برای درمان باید با تعهد انجام شود که در صورت تکرار آسیب از سوی افراد، ارائه خدمات اجتماعی به آنها حذف شود.
🔹وی تأکید کرد: ارائه خدمات درمان اعتیاد باید در محدوده زمانی مشخص باشد تا به نتیجه مثبت منتهی شود در غیر اینصورت باید با فرد به عنوان مجرم رفتار کرد.
🔹معاون استاندار با اشاره به اینکه قوانین خوبی در مقابله با آسیب‌های اجتماعی وجود ندارد، ادامه داد: مشکل اینجاست که هرگز قانون به خوبی اجرایی نمی‌شود لذا باید آنچه در قانون جرم شناخته شده به طور جدی دنبال شود.
🔹طالبی بر ایجاد زیرساخت‌های ورزشی در محلات کم برخوردار و مناطق حاشیه نشینی تأکید کرد و گفت: این خدمات در حوزه ورزش اثرگذار و ماندگار است که باید به خوبی از سطح کشور پیگیری شود.
🔹وی عنوان کرد: به صورت مصداقی باید مشخص شود در محله هدف چه نوع آسیبی احصا شده و چه اقداماتی برای رفع آن انجام گرفته است.
🔹فرماندار بیرجند هم با بیان اینکه محلات کم برخوردار شهر بیرجند از آسیب‌های متعدد اجتماعی رنج می‌ برند، گفت: ۲ سال گذشته در قالب طرح بازآفرینی شهری اقدامات خوبی انجام شده است.
🔹علی فاضلی فرد با انتقاد از اقدامات جزیره‌ای در محلات حاشیه نشینی افزود: کانون‌های محلات باید تشکیل و با مشارکت مردم برنامه‌ها را اجرایی کرد و اقدامات دستگاه‌های اجرایی هم به سمت هم‌افزایی پیش برود.
🔹وی با اشاره به افزایش سرقت‌‎ها در برخی محلات ادامه داد: با اقدامات جزیره‌ای نمی‌توان نتایج خوبی از برنامه ها گرفت لذا باید آسیب‌ها را شناسایی کنیم و به شکل هدفمند دنبال رفع این معضلات باشیم.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور