معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت : امسال در سطح جاده های خراسان جنوبی شاهد افزایش تلفات رانندگی بودیم که نیاز به آسیب شناسی دارد.
علیرضا عباس زاده با بیان این مطلب در برنامه پرسمان رادیو خاوران افزود :شرایط جاده های استان به گونه ای است که مسافران علاقه دارند سریعتر این مسیر را طی کنند لذا متأسفانه شاهد افزایش سرعت حداقل ۲۰ کیلومتر بر ساعت در محدوده خراسان جنوبی هستیم.
?وی افزود: این موضوع باعث می شود شدت و تعداد تصادفات در استان افزایش یابد لذا برای بیش از ۲۰ درصد ترددها شاهد ثبت تخلف هستیم.
?معاون استاندار با اشاره به وجود برخی نقاط حادثه خیز در استان هم گفت : ۳۱ نقطه حادثه خیز در استان در دست رفع و ایمن سازی قرار گرفته است.
?به گفته وی؛ ۱۸ نقطه جدید پر تصادف هم در استان شناسایی شده که به طور ویژه با توان راهداری هلال احمر و سازمان های مردم نهاد کمپ هایی ایجاد شده تا از خستگی مسافران در طول راه های کویری استان کاسته شود.
?عباس زاده افزود :استراحتگاه های موقت در بازیابی توان رانندگان تأثیر خوبی دارد و موجب کاهش حوادث جاده ای می شود.
?وی اظهار داشت: ۲۵ نقطه هم در استان برای سیاه چادرهای عشایری آماده شد که مورد استقبال مسافران قرار گرفت.
?معاون استاندار با اشاره به ضرورت استراحت اجباری برای برخی رانندگان نیز گفت: تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا شرایط سفر ایمن در جاده های استان فراهم شود.
?وی گفت : بیش از ۷۰ واحد هلال احمر و حدود ۵۰ راهدار خانه هم امسال برای ارائه خدمات به مسافران نوروزی در سطح جاده های استان فعال بودند.
?عباس زاده یادآور شد: پلیس راه و اورژانس جاده ای نیز به طور کامل با همه توان و نیرو پای کار بودند تا سفر ایمن برای نوروزی بانشاط فراهم شود.
?وی با ا‌‌شاره به راه اندازی پویش همراهان سفر ایمن در سطح جاده های استان هم گفت : این پویش فرصتی برای سفر ایمن بود که در دستور کار همه مجموعه ها قرار گرفت.
?معاون استاندار اظهار داشت : ستاد تسهیلات نوروزی همه ساله قبل از تعطیلات فعالیت خود را آغاز می کند، لذا همه دستگاه‌ های دخیل در همه بخش ها با تمام توان در این مدت پای کار بودند تا خدمات مطلوب به مردم استان و مسافران نوروزی ارائه شود.
?وی گفت : خراسان جنوبی به دلیل داشتن جاذبه های گردشگری و تاریخی و هم موقعیت جغرافیایی، هم مسیر عبور بوده و هم میزبان شایسته گردشگران است.
?عباس زاده با بیان اینکه بیش از ۱۰ استان کشور برای سفرهای زیارتی به ویژه تشرف به مشهد مقدس از مسیر خراسان‌جنوبی عبور می کنند ادامه داد: امسال بیش از پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تردد در سطح جاده ها ثبت شده که نسبت به سال گذشته ۶ درصد کاهش داشته است.
?معاون استاندار افزود: در موج اول سفرهای نوروزی حدود چهار درصد افزایش مسافرت ها را شاهد بودیم اما در موج دوم به خاطر ماه مبارک رمضان از حجم سفرها کاسته شد.
?وی بیان کرد : پیش بینی می شود در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان و تعطیلات عید فطر و ایام تابستان این کاهش سفرها جبران شود.
?عباس زاده گفت : استان خراسان جنوبی حداقل پنج اثر از جمله بیابان لوت، ژئوپارک طبس، تو بافی خراشاد، باغ اکبریه و قنات بلده ثبت جهانی را دارد که فرصت بی نظیری برای جذب گردشگر است.
?وی عنوان کرد : زیرساخت های گردشگری هم در طول سال های گذشته افزایش قابل توجهی داشته لذا شرایط اقامت در استان به طور فزاینده ای این رو به رشد است.
?معاون استاندار بیان کرد : این نشان می دهد شناخت خوبی از جاذبه ها و زیرساخت های استان ایجاد شده و مردم تمایل سفر به خراسان جنوبی را دارند.
?وی گفت : در مسئله سفر باید مدت اقامت مسافران افزایش یابد لذا ظرفیت گردشگری در اقتصاد و پویایی استان مثمر ثمر خواهد بود.
?عباس زاده ادامه داد : شرایطی که برای سفر در استان ایجاد شده با هدف این است که اقامت مسافران افزایش پیدا کند.
?وی با اشاره به سفر ۲۵۰ گردشگر خارجی به استان در ایام نوروز افزود : هدف اصلی سفر این گردشگران بازدید از آثار ثبت جهانی در استان بوده است.
?به گفته وی؛ گرم ترین نقطه کره زمین در منطقه دهسلم یکی از بزرگترین جاذبه پذیرش گردشگر در استان است.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور