معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور گفت: ۹۳ درصد تسهیلات پرداخت شده در این نهاد در سطح کشور منجر به راه‌اندازی شغل شده است.
مرتضی فیروزآبادی با بیان این مطلب در دیدار با استاندار خراسان جنوبی، خاطرنشان کرد: با راستی‌آزمایی انجام شده توسط کارشناسان کمیته امداد امام خمینی(ره) ، ۹۳ درصد تسهیلات پرداختی منجر به راه‌اندازی شغل شده که راستی‌آزمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز همین عدد را تأیید می‌کند.
?وی تصریح کرد: سال گذشته عملکرد اشتغال و اصابت به هدف کمیته امداد امام خمینی(ره) خیلی خوب بود.
?معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) با بیان اینکه سال گذشته با همکاری مجموعه دولت، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و استانداران حدود ۹۰ درصد تسهیلات اشتغال کمیته امداد جذب شد، افزود: توزیع تسهیلات اشتغال نیز به سمت مناطق محروم و کم‌برخوردار است.
?فیروزآبادی تأکید کرد: جمعیت مدد جویی استان به نسبت کشور را ملاک قرار می‌دهیم و به مناطقی که مددجوی بیشتری دارند، منابع تسهیلاتی بیشتری اختصاص می‌دهیم.
?وی در ادامه عملکرد جذب منابع اعتباری در مناطق محروم را خوب ارزیابی کرد و گفت: امسال سیاست خودکفایی را ملاک قرار دادیم و تأکید شده در سال جاری از طرح‌های سال‌های گذشته ۱۰۰ هزار خانوار را خودکفا کرده و از چرخه حمایت کمیته امداد امام خمینی(ره) خارج کنیم.
?معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه طرح‌های اشتغال به مدت پنج سال مشمول نظارت‌های مستمر هستند، افزود: کسانی که تسهیلات اشتغال دریافت نموده اما طرح اجرا نمی‌کنند باید تسهیلات آنها دین حال شود و این در قانون و قرارداد بانک با متقاضی وجود دارد. فیروز آبادی متذکر شد: سال گذشته ۲ هزار نفر که انحراف از طرح اشتغال داشتند به بانک‌ها معرفی کردیم تا تسهیلات آنان دین حال شود.
?وی با اشاره به تشکیل صندوق ضمانت وام اشتغال اعلام کرد: تلاش می کنیم ضمانت پرداخت تسهیلات به مددجویان از این طریق تأمین شود که سال گذشته در قانون بودجه به ما مجوز داده شد و اساسنامه تهیه و هیئت مدیره نیز منصوب شده و اکنون منتظر هستیم که ثبت شرکت‌ها شناسه ملی را صادر کند.
?به گفته وی؛ برآورد این است که بتوانیم ۵۰۰ میلیارد تومان در سال اول برای پشتوانه جذب کنیم که اگر این مهم محقق شود تا ۵ هزار میلیارد تومان طبق همین ضوابط بانکی می‌ توان ضمانت‌ نامه صادر کرد.
?معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به حمایت های این نهاد از طرح‌های دانش بنیان ادامه داد: هفته گذشته نمایشگاه فناوری‌ها و محصولات محرومیت‌ زدا در تهران برگزار شد و کمیته امداد امام خمینی(ره) تسهیلات ارزان قیمت برای خرید تجهیزات فناورانه از شرکت‌های دانش بنیان و خلاق در اختیار مجریان طرح های اشتغال مورد حمایت و راهبران اشتغال این نهاد قرار می‌دهد.
?فیروزآبادی افزود: کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان جنوبی ۲۰ طرح دانش بنیان معرفی کرد و با توجه به وجود انگیزه در این استان تسهیلات مورد نیاز را در اختیارشان قرار خواهیم داد.
?وی از تفاهم‌نامه کمیته امداد امام خمینی(ره) با شرکت تراکتور سازی گفت و تصریح کرد: در نیمه دوم سال گذشته ۷۰۰ تراکتور به مددجویان واگذار شد اما در این استان به دلیل عدم تخصیص سوخت از سهمیه ۷۰ تراکتور خراسان جنوبی توانستند ۲۵ مورد را جذب کنند.
?معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) با تشریح برنامه راه‌ اندازی نیروگاه‌های خورشیدی برای مدد جویان، افزود: سال گذشته ۴۰ هزار واحد صفحه خورشیدی برای مددجویان تعهد داشتیم که محقق نشد.
?فیروزآبادی ادامه داد: امسال نیز برنامه داریم علاوه بر تکمیل تعهدات سال پیش، ۴۰ هزار صفحه خورشیدی دیگر نصب و راه‌اندازی کنیم.
?وی بیان کرد: یکی دیگر از اقدامات این است که بتوانیم شرکت‌ های بزرگی را بسیج کنیم تا پشتوانه و پوشش‌دهنده مشاغل خرد در تأمین نهاده و فروش محصولات باشند البته این جزو کارهای خیلی سخت است که خیلی نمی‌توان قول داد که زود هنگام محقق شود به عنوان مثال اکنون تولید فرش را خود کمیته امداد امام خمینی(ره) انجام می‌دهد همین کار در خراسان جنوبی شروع شده و مقداری هم جلو رفتیم.
?معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه در حوزه اشتغال در این مدت هر آنچه از دولت و مجلس خواستیم برای ما انجام دادند، عنوان کرد: برخی از طرح‌های اشتغال در خراسان جنوبی خیلی بزرگ شده و این اتفاق بسیار خوبی است که باید با استفاده از ظرفیت استانداری و کارگروه تولید مورد حمایت قرار گیرند.
?فیروزآبادی متذکر شد: سال گذشته ۵۰۰ هزار فرصت شغلی باید در کشور ایجاد می‌کردیم که ۴۲۰ هزار فرصت شغلی محقق شد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور