#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی گفت: با توجه به فضای اطمینان و تعامل بوجود آمده در نظام مالیاتی، در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد درآمدهای خراسان جنوبی از محل درآمدهای مالیاتی تامین می‌شود که در بخش‌های مختلف عمومی و خدماتی استان هزینه می‌شود.

جعفر احسانی‌ افزود: سال گذشته ۲ هزار و ۶۸۴ اظهارنامه اشخاص حقوقی، ۳۱ هزار و ۹۵۲ اظهارنامه مشاغل و کسبه و هشت هزار و ۲۶۴ اظهارنامه املاک عملکرد سال ۱۳۹۹ به‌صورت کاملا الکترونیک ارائه شده است.

وی اظهار داشت: ۱۹ هزار و ۶۵۵ فقره از اظهارنامه‌ دریافتی مشاغل و کسبه استان در سال گذشته معادل ۶۲ درصد مؤدیان، تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم آنها پذیرفته و بدون رسیدگی مالیات آن قطعی شده است.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی گفت: همچنین ۱۰ درصد مشاغل و کسبه استان در سال گذشته مالیات آنها بین یک ریال تا یک میلیون ریال، ۲۰ درصد بین یک میلیون ریال تا ۱۰ میلیون ریال، ۵۶ درصد بین ۱۰ میلیون ریال تا ۵۰ میلیون ریال و ۱۴ درصد مالیات آنها بالای ۵۰ میلیون ریال بوده است.

وی افزود: با توجه به سهم درآمدهای مالیاتی مشاغل استان از ۲۸ هزار و ۶۱۲ برگ قطعی صادره در این منبع، ۷۹ درصد آنها معاف از مالیات و فقط ۲۱ درصد این مؤدیان مشمول مالیات بوده‌اند.

احسانی‌مهر گفت: این اطمینان داده می‌شود که اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی از تمامی ظرفیت‌ها برای حمایت و همراهی با مجموعه‌های اقتصادی و دانش‌بنیان استفاده می‌کند و امیدواریم با توجه به فضای تعامل  مردم و مسوولان و ظرفیت‌های موجود در کنار فرصت‌های سرمایه‌گذاری بخصوص معافیت‌ها و تسهیلات مالیاتی پیش‌بینی شده در قانون، شاهد افزایش سرمایه‌گذاری و رونق اقتصادی پویا و مولد و حضور فعال جوانان در تمامی عرصه‌های رشد و توسعه و امیدآفرینی استان برای تحقق شعار سال باشیم.

وی ادامه داد: ۱۱۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از محل مالیات و عوارض وصول شده در سال گذشته به حساب شهرداری‌های استان واریز شد که نسبت به سال قبل از آن ۸۵ درصد رشد داشته است.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی گفت: همچنین سال گذشته از محل مالیات و عوارض وصول شده در نظام مالیات بر ارزش افزوده، چهار میلیارد و ۲۷۰ میلیون تومان به حساب دهیاری‌ها، سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به حساب روستاهای فاقد دهیاری و یک میلیارد و ۲۳۰ میلیون تومان به حساب مناطق عشایری استان به‌صورت مستقیم و ماهانه واریز شده است.

وی گفت: این واریزی نسبت به سال ۱۳۹۹ در بخش شهرداری‌ها ۸۵ درصد، دهیاری‌ها بیش از ۱۰۰ درصد، روستاهای فاقد دهیاری ۹۴ درصد و در مناطق عشایری ۹۸ درصد رشد داشته است.

احسانی‌مهر اظهار داشت: در این مدت سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان برای توسعه ورزش مدارس، ورزش همگانی، فدراسیون بین‌المللی ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی، ورزش روستایی و عشایری، ورزش بانوان و زیرساخت‌های ورزشی به‌ویژه در حوزه معلولان و جانبازان پرداخت شده است.

وی افزود: ۶۰۰ میلیون تومان نیز برای تاسیس و توسعه واحدهای آموزشی مورد نیاز در مناطق کمتر توسعه‌یافته به حساب وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مربوطه واریز شده که در مجموع نسبت به سال ۱۳۹۹ بیش از ۲۰ درصد رشد داشته است.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی بیان کرد: اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی از محل مشارکت فعالان اقتصادی، شناسایی منابع جدید و وصول معوقات و مطالبات مالیاتی در سال گذشته ۹۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان وصول کرده که نسبت به سال ما قبل، ۷۵ درصد رشد داشته است.

وی گفت: از مجموع مالیات وصول شده در سال گذشته ۴۵۹ میلیارد تومان از محل مالیات‌های مستقیم با درصد رشد ۵۶ درصد نسبت به سال ۱۳۹۹ و ۴۵۵ میلیارد تومان از محل مالیات‌های غیرمستقیم و ارزش افزوده با درصد رشد ۹۹ درصد نسبت به سال ۱۳۹۹ بوده است.

احسانی‌مهر افزود: با توجه به اطلاعات واصله از سایر دستگاه‌های اجرایی، راه‌اندازی سامانه‌های هوشمند و الکترونیک مالیاتی همچنین اقدامات صورت گرفته درخصوص شناسایی دستگاه‌های کارتخوان بی‌هویت و تشکیل پرونده‌های مالیاتی مربوطه، پیشگیری از فرارهای مالیاتی و پیگیری منابع مالیاتی سهم استان مانند معادن و از همه مهمتر مشارکت قابل توجه و تقدیر فعالان اقتصادی در ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی و انجام تکالیف قانونی، درآمدهای مالیاتی برای فعالیتهای عمرانی، خدماتی و توسعه ای استان هزینه شده است.

وی گفت: مالیات و عوارض واریزی به حساب شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، روستاهای فاقد دهیاری و مناطق عشایری در استان خراسان جنوبی صرف تکمیل و تجهیز زیرساخت‌های شهری، روستایی و عشایری همچنین عمران، آبادانی و توسعه خدمات اجتماعی با عناوین مختلف می‌شود.

احسانی‌مهر درخصوص ظرفیت‌های مالیاتی خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر با توجه به میزان توسعه‌یافتگی استان و حمایت‌های لازم از استان‌ها و مناطق کم‌برخوردار، سهم درآمدهای مالیاتی خراسان جنوبی از کل درآمدهای مالیاتی کشور حدود ۳۱ صدم درصد در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی به عنوان یک استان با ظرفیت‌های بسیار غنی در بخش‌های مختلف است افزود: با توجه به وضعیت خشکسالی سال‌های متمادی منطقه همچنین مسائل و مشکلات اقتصادی کشور، اداره کل امور مالیاتی استان با مشارکت و همدلی فعالان اقتصادی و مسوولان، تکیه بر توان و درآمدهای داخلی را جزو برنامه‌های اولویت‌دار قرار داده و توسعه روزافزون استان را با وجود بسیاری از مسائل رقم زده است.

خراسان جنوبی با ۱۱ شهرستان به مرکزیت بیرجند، ۳۱ شهر و هزار و ۷۸۰ آبادی دارای سکنه دارد.