مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان خراسان جنوبی گفت: ۸۵ میلیارد ریال تسهیلات جبران خسارت کرونا به فعالان حوزه گردشگری استان پرداخت شد که زمینه تثبیت اشتغال ۲۵۶ نفر را فراهم کرده است.

حسن رمضانی افزود: ۱۶۰ پرونده تاسیسات گردشگری استان خراسان جنوبی موفق به دریافت تسهیلات جبران خسارت کرونا در سال ۹۹ شدند.

وی اظهار داشت: این تسهیلات به ۶۴ دفتر خدمات مسافرتی، آژانس ایرانگردی، راهنمایان، ۱۹ تاسیسات گردشگری، ۷۷ مرکز تولید و توزیع صنایع‌ دستی پرداخت شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: تاسیسات گردشگری استان به‌دلیل شیوع ویروس کرونا دچار آسیب‌های جدی شده‌اند و نیاز به حمایت ویژه دارند.

وی افزود: یکی از عوامل رشد و توسعه اقتصادی استان و کشور، وجود تاسیسات گردشگری است و گردشگری یکی از محورهای مهم توسعه پایدار خراسان جنوبی محسوب می‌شود.

رمضانی اجرای پروژه‌های گردشگری را در سودآوری، ارزآوری و اشتغال‌زایی موثر دانست و ابراز امیدواری کرد: رشد صنعت گردشگری استان و به تبع آن رشد و توسعه هرچه بیشتر استان پس از پایان همه‌گیری کرونا محقق شود.

وی درباره تسهیلات اشتغال این اداره کل نیز گفت: ۲۸ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری توسط اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان در یک‌ سال گذشته پرداخت شد.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان خراسان جنوبی افزود: این تسهیلات به پنج طرح پرداخت شد و شرایط اشتغال ۱۵ نفر را فراهم کرد.

وی با اشاره به تاثیر مثبت پرداخت این تسهیلات در ایجاد شرایط اشتغال پایدار و افزایش درآمد روستاییان و عشایر گفت: طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری در روستاها و مناطق زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت به اجرا درآمده است.

رمضانی با بیان اینکه این تسهیلات به طرح‌های صنایع‌ دستی، بوم‌گردی و تاسیسات گردشگری در استان پرداخت شد گفت: روستاییان و عشایر از عوامل مهم و اثرگذار در تسهیل و تسریع روند توسعه اقتصادی هستند و بخش صنایع‌ دستی و اقامتی روستایی برای گردشگران از جذابیت ویژه‌ای برخوردار است.

خراسان جنوبی با چهار اثر جهانی و ۹۴۸ اثر تاریخی ثبت ملی یکی از مقاصد گردشگری در کشور و دنیا محسوب می‌شود.