مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی گفت: به مناسبت هفته دفاع مقدس از ۳۱ شهریور ماه ۷۵۰ عنوان برنامه با در نظر گرفتن شرایط کرونایی در این استان اجرا می‌شود.

سرهنگ پاسدار غلامرضا فلاحی روز پنجشنبه در نشست خبری افزود: ستاد بزرگداشت چهل و یکمین سالگرد دفاع مقدس در مرکز استان و ۱۰ شهرستان خراسان جنوبی شکل گرفته است که برنامه‌های این مناسبت ملی را با شعار “ما مقتدریم” به پیش خواهند برد.

وی گفت: برنامه‌های هفته دفاع مقدس از ۳۱ شهریور سالروز آغاز جنگ تحمیلی علیه ایران در سال ۱۳۵۹، با عنوان روز پیشکسوتان،‌ مقاومت، صلابت و فخرآفرینی سربازان شروع می‌شود و آیین تجلیل و تکریم از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس به صورت کشوری از مهمترین برنامه‌های این هفته است که ۶ هزار رزمنده استان خراسان جنوبی نیز در این آیین تجلیل خواهند شد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی بیان کرد: در این آیین که به صورت ویدئو کنفرانس با سخنرانی رییس جمهوری برگزار می‌شود، ۴۱ نفر از رزمندگان استان به نمایندگی از سایر رزمندگان حضور خواهند داشت.

وی از نواختن زنگ مقاومت و پیروزی در مدارس خراسان جنوبی خبر داد و افزود: با برنامه‌ریزی اداره کل آموزش و پرورش اعزام راویان دفاع مقدس را خواهیم داشت و مهمترین بخش برنامه از طریق شبکه شاد خواهد بود.

سرهنگ فلاحی رونمایی از ۱۴ اینفوگرافی با موضوع شهدا، ۱۵ جلد شناسنامه شهدا، تجلیل از سربازان نمونه نظامی و انتظامی، مراسم غبارروبی مزار شهدا، برپایی سوگواره شهر دفاع مقدس، مراسم بزرگداشت شهدای عملیات ثامن الائمه (ع)، جشنواره تئاتر سنگر، افتتاح چهار یادمان شهدای گمنام و برگزاری یادواره‌های شهدا در سطح استان را از مهمترین برنامه‌های هفته دفاع مقدس ۱۴۰۰ عنوان کرد.

وی برپایی کارگاه‌های داستان‌نویسی و تئاتر، رزمایش اردوهای جهادی در مناطق محروم، برگزاری کارگاه عفاف و حجاب، مراسم دفاع مقدس با موضوع نقش زنان، برپایی نمایشگاه‌های عکس و ‌پوستر، دیدار با نمانیده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امامان جمعه، برگزاری برنامه‌های علمی و پژوهشی اساتید و دانشجویان و کرسی‌های آزاداندیشی را از دیگر برنامه‌ها ذکر کرد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی با بیان اینکه رژه نیروهای مسلح امسال در استان برگزار نمی‌شود گفت: این آیین سال گذشته هم به دلایل شیوع ویروس کرونا برگزار نشد.

وی ادامه داد: خراسان جنوبی میزبان ۱۴۷ شهید گمنام در ۵۸ نقطه است که ۳۵ یادمان شهدا تاکنون ساخته و ۱۶ یادمان در حال ساخت است که از چهار یادمان در هفته دفاع مقدس افتتاح می‌شود.

سرهنگ فلاحی درباره روند ساخت موزه دفاع مقدس خراسان جنوبی گفت: موافقت‌نامه زمین به مساحت ۳۲ هکتار اخذ شده که ۱۸.۵ هکتار فضای سبز و پارک موزه است، ۱۰ هکتار ابنیه روباز با نمایش دستاوردهای دفاعی نیروهای مسلح و چهار هکتار هم برای ساخت و ساز تالار، آمفی تئاتر، مرکز اسناد و کتابخانه مدنظر قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: تاکنون ۲۴۰ هزار متر مکعب تسطیح شده و ۶ هزار متر مربع زیربنا در سه فاز مورد توجه قرار گرفته است که فاز اول ساخت امسال آغاز می‌شود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی با بیان اینکه این موزه تاکنون حدود ۹ میلیارد تومان اعتبار مصوب دارد افزود: از مجموع اعتبارات سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به صورت ملی دیده شده که از این مقدار یک میلیارد تومان را نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی از اعتبار در اختیار نمایندگان اختصاص داده است.

وی گفت: سه میلیارد و ۲۱۰ میلیون تومان برای تکمیل موزه دفاع مقدس خراسان جنوبی از منابع استانی و یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هم از اعتبارات داخلی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مصوب شده که امیدواریم تخصیص کامل داشته باشد.