مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی گفت: در اجرای طرح شناسایی افراد فاقد شناسنامه که تمامی دستگاه‌های متولی پای کار آمدند، ۲ هزار و ۵۲ نفر در استان شناسایی شدند.

مرتضی امیرآبادی‌زاده  در دیدار مدیران ثبت احوال استان با استاندار خراسان جنوبی افزود: پس از غربالگری مشخص شد که این افراد اتباع خارجی و تعداد انگشت شماری ایرانی هستند.

وی گفت: به عنوان مثال از هزار و ۸۰۰ نفر افراد فاقد شناسنامه که در شهرستان نهبندان شناسایی شدند، همه آنها از کشور افغانستان بودند.

مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی ادامه داد: وزیر کشور در آذر ۱۴۰۱ دستور ویژه داد که باید افراد فاقد شناسنامه توسط ثبت احوال، استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها شناسایی شوند که در خراسان جنوبی این طرح در پایان آذر سال گذشته آغاز شد و مرداد امسال به پایان رسید.

وی همچنین از صدور ۶۰۰ هزار کارت هوشمند ملی در خراسان جنوبی خبر داد و گفت: همه تلاش سازمان ثبت احوال کشور این است که فاصله ثبت‌نام و صدور کارت هوشمند ملی را به حداقل برساند.

امیرآبادی‌زاده با اشاره به راه‌اندازی سامانه پشتیبانی خدمات در اداره‌ کل ثبت احوال استان اظهار کرد: مدیریت کاربران در دفاتر پیشخوان و سازمان ثبت احوال برای صدور کارت هوشمند در سطح ملی انجام می‌شد که در حال حاضر با راه‌اندازی این سامانه در خراسان جنوبی انجام می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه ارائه داده صحیح، خروجی صحیح دارد بیان کرد: داده‌های درست نقش مهمی در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی مسئولان دارد.

مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی گفت: نرخ باروری استان توسط مرکز آمار ارائه می‌شود و همکاران ما در این زمینه ورود نکردند تا اختلاف داده‌‎های آماری باعث تضییع حقوق افراد نشود.

وی با اشاره به پاسخگویی سه هزار و ۵۰۰ استعلام نسبی و سه هزار و ۷۷۵ استعلام هویتی به دستگاه‌های قضایی افزود: ۱۲ دفتر پیشخوان در استان فعال داشتیم که در حال حاضر با هدف سهولت خدمت به مردم در ارائه خدمات به ۲۱ دفتر پیشخوان افزایش یافته است.

امیرآبادی‌زاده از کسب رتبه اول اداره کل ثبت احوال خراسان جنوبی در ارزیابی هفته دولت سال ۱۴۰۲ در بین ۳۱ استان کشور خبر داد و گفت: همچنین این اداره‌ کل در جشنواره شهید رجایی امسال رتبه برتر را کسب کرد.

وی با بیان اینکه ادارات ثبت احوال بشرویه و سرایان در مکان‌های استیجاری فعالیت دارند اضافه کرد: پیشرفت فیزیکی ساختمان‌های این ادارات به دلیل تخصیص پایین اعتبارات حدود ۴۰ درصد بوده و درخواست ما تخصیص اعتبار است تا در هفته دولت سال آینده این پروژه‌ها تکمیل و بهره‌برداری شود.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور