معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی گفت: ۲۵۰ هزار و ۸۵۱ تن کالا در سه ماه امسال از طریق مرز ماهیرود به کشور افغانستان ترانزیت شده که نشان‌دهنده رشد هزار و ۱۱۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

 علی اکبر مزیدی  در این باره اظهار کرد: برای جابه‌جایی این حجم از کالا، ۱۰ هزار و ۲۵۱ سفر توسط کامیون‌های ترانزیت انجام شده است.

وی افزود: عمده کالاهای ترانزیتی از این مرز شامل لوازم یدکی، داروهای گیاهی، آرد، سوخت، سویا که از مبادی کشورهای امارات، ترکیه و عراق وارد کشور شده و از طریق مرز ماهیرود به کشور افغانستان ترانزیت شده است.

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی تصریح کرد: در این مدت ۱۵۴ هزار و ۴۰۰ تن کالا نیز از طریق مرز ماهیرود به افغانستان صادر شده که این میزان صادرات شامل اقلامی از جمله فرآورده‌های نفتی و سیمان بوده است.

وی یادآور شد: پایانه مرزی ماهیرود به عنوان یکی از مهم‌ترین مرزهای زمینی بین ایران و افغانستان، نقش کلیدی در توسعه تجارت و ارتباطات اقتصادی بین دو کشور دارد.

مزیدی با اشاره به تلاش‌های انجام شده برای توسعه زیرساخت‌های این مرز، گفت: افزایش ظرفیت و تسهیل فرآیندهای ترانزیتی در این مرز، نقش مهمی در جذب ترانزیت و ارتقای جایگاه آن در منطقه ایفا کرده است.

وی بیان کرد: در سه ماه ابتدایی امسال ۱۵ هزار و ۵۶ خودرو نیز وارد، ۲ هزار و ۶۱۲ خودرو از این مرز خارج شده‌اند

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور