مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ۱۶ پروژه برای رفع تنش آبی در استان در دستور کار است، گفت: پیش‌بینی می‌شود شهرهای بیرجند، طبس، نهبندان، قاین و شوسف و آرین‌شهر با تنش آبی مواجه شوند.

به گزارش خبرنگار مهدی دوستی در نشست خبری به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی با اشاره به افتتاح ۳۶ پروژه در حوزه آب و فاضلاب استان اظهارکرد: ۳۵ پروژه به ارزش ۱۹۱ میلیارد تومان در بخش آب و یک پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۸ میلیارد تومان در بخش فاضلاب به بهره‌برداری می‌رسد.

وی از کلنگ‌زنی ۲۳ پروژه به ارزش ۸۵۵ میلیارد تومان در دهه فجر امسال خبر داد و افزود: کلنگ‌زنی فاضلاب خوسف با اعتباری بالغ بر ۲۵۰ میلیارد تومان از مهمترین پروژه‌ها است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی با بیان اینکه اجرای فاضلاب خوسف از مطالبات ۱۲ ساله مردم این منطقه است، ادامه داد: این طرح ۷۰ کیلومتر شبکه جمع‌آوری فاضلاب و سه کیلومتر خط انتقال است.

وی با اشاره به خشکسالی‌های چند ساله در استان، تاکید کرد: با مدیریت مصرف صحیح، حذف انشعابات فضای سبز شهرداری، احداث مخازن، مدیریت مصرف و … می‌توان از پیک تابستان عبور کرد.

دوسنی با اشاره به اینکه ۱۶ پروژه برای رفع تنش آبی در استان در دستور کار است، یادآور شد: پیش‌بینی می‌شود شهرهای بیرجند، طبس، نهبندان، قاین و شوسف و آرین‌شهر با تنش آبی مواجه شوند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی از تنش آبی در طبس به عنوان پروژه اضطراری نام برد و گفت: در این شهرستان ۳۰ درصد تامین آب از دست رفته است.

وی میانگین هدررفت واقعی آب شهری و روستایی استان را ۲۵ درصد اعلام کرد و افزود: بر اساس پیش‌بینی صورت گرفته ۲ هزار انشعاب غیرمجاز در استان وجود دارد که از ابتدای سال جاری ۴۰۰ انشعاب غیرمجاز در خراسان جنوبی کشف و شناسایی شده است.

دوستی با اشاره به هزار و ۸۷۰ روستا در استان، تصریح کرد: در ایام پیک مصرف حدود ۴۰۰ روستا آبرسانی سیار می‌شوند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی با بیان اینکه ۹ درصد روستاهای استان در ایام پیک آبرسانی سیار می‌شوند، گفت: ۳۱ تانکرهای آبرسانی سیار را استان وجود دارد که در ایام ضروری از بخش خصوصی و سازمان‌ها استفاده می‌شود.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور