خراسان جنوبی مسئول آنست منطقه شرق کشور از انجام ۱۵ عملیات امدادی توسط آنست (سگ‌های زنده یاب) در منطقه شرق کشور خبر داد و گفت: سالانه ۱۰۰ عملیات نجات از سوی سگ‌های زنده یاب انجام می‌شود.

اسماعیل ظریفی، امروز شنبه ۲۹ آذر به رسانه‌های گروهی اعلام کرد: در حال حاضر ۷۵ قلاده سگ زنده یاب در کشور وجود دارد.

وی افزود: سگ‌های زنده یاب هلال احمر که توانایی آن در مقایسه با دستگاه‌های زنده یاب برتری دارد، توانسته در بیشتر عملیات جست و جو و نجات با موفقیت عمل کند و در هنگام بروز حوادث طبیعی و غیرطبیعی کمک‌رسان، امدادگران باشد.

مسئول آنست منطقه شرق کشور با بیان اینکه از بهترین و به روز ترین علم دنیا برای آموزش سگ‌های تجسس به کار گرفته می‌شود، اظهار کرد: سالانه ۱۰۰ عملیات نجات از سوی سگ‌های زنده یاب انجام می‌شود.

ظریفی از انجام ۱۵ عملیات نجات توسط تیم آنست هلال احمر در منطقه شرق کشور در سال جاری خبر داد و گفت: چهار عملیات در خراسان شمالی، هفت مورد در خراسان رضوی و چهار عملیات در خراسان جنوبی بوده است.

مسئول آنست منطقه شرق کشور ادامه داد: از مجموع عملیات‌ها سه مورد مربوط به کوهستان، چهار مورد سیلاب، دو مورد مفقودی و شش مورد آوار بوده است.

ظریفی از نجات ۱۱ مصدوم در این عملیات‌ها خبر داد و گفت: همچنین ۱۳ فوتی توسط سگ‌های زنده یاب پیدا شده اند.

وی با اشاره به سختی‌های کار با سگ‌های زنده یاب، خاطرنشان کرد: فارغ از مسائل تربیت و نظافت حیوان، انواع بیماری‌های مشترک دام و انسان افراد مرتبط با این کار را تهدید می‌کند.