معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: در سال جاری تعهد اشتغال استان ۱۳ هزار و ۷۵۰ نفر مشخص و تقسیم بین دستگاهی انجام شده است.

جواد اشرفی در جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان خراسان جنوبی افزود: در حال حاضر نرخ بیکاری در خراسان جنوبی ۷.۳ درصد است.

وی گفت: سال گذشته تعهد اشتغال استان ۱۰ هزار و ۷۷۹ نفر بود اما ۱۷ هزار و ۹۰۰ نفر در سامانه رصد ثبت شد یعنی ۱۶۶ درصد تعهد اشتغال استان و فراتر از آن تحقق یافته و بنابر اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، خراسان جنوبی رتبه دوم کشور را کسب کرده است.

معاون استاندار خراسان جنوبی اضافه کرد: سال گذشته هزار و ۲۷۱ میلیارد تومان از محل تسهیلات جزء ۲ بند «ب» تبصره ۱۶ به خراسان جنوبی ابلاغ شد که تاکنون ۳۸ درصد این تسهیلات توسط بانک‌ها پرداخت شده است.

وی گفت: تاکنون در زمینه جذب تسهیلات مذکور هشت هزار و ۴۸۵ طرح برای دریافت ۸۷۵ میلیارد تومان به بانک‌های متولی معرفی شده‌ و از این محل به پنج هزار و ۲۲۴ طرح، مبلغ ۴۸۷ میلیارد تومان پرداخت شده است.

اشرفی ادامه داد: تاکنون ۵۵.۷ درصد تسهیلات معرفی شده به بانک‌ها پرداخت شده است.

وی گفت: موسسه ملل، بانک پارسیان و بانک سپه بیشترین درصد پرداخت تسهیلات ابلاغی جزء ۲ بند “ب” تبصره ۱۶ را داشته‌ و بانک‌های اقتصاد نوین، پاسارگاد و قرض‌الحسنه رسالت تاکنون هیچ رقم پرداختی از این محل نداشته‌اند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی، میزان تعهد این بانک‌ها در زمینه پرداخت تسهیلات ابلاغی جزء ۲ بند “ب” تبصره ۱۶ را ۱۷۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: پرداخت نکردن تسهیلات متولیان اشتغال استان را با چالش مواجه کرده‌ است.

وی با انتقاد از همراهی نکردن بانک‌های خصوصی در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی استان اظهار داشت: این موضوع باعث نارضایتی در سطح جامعه شده و متقاضیان را با مشکل مواجه کرده است.

اشرفی گفت: پرداخت نکردن تسهیلات اشتغالزایی از مراجع حقوقی و بانک مرکزی در حال پیگیری است چرا که دستگاه‌های اجرایی استان در ایجاد اشتغال دچار مشکل می‌شوند.

وی تاکید کرد: نظارت‌ها باید به صورت جدی درخصوص طرح‌های اشتغال استان انجام شود تا کمترین هدررفت را در زمینه تسهیلات پرداختی داشته باشیم‌ و اهتمام همه مجموعه‌ها و دستگاه‌های اجرایی در استان تمرکز بر اشتغال باشد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور