#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان جنوبی گفت: ۲۲ پرواز در هفته از فرودگاه بیرجند انجام می‌شود و ۳۶ پرواز از ابتدای امسال در برنامه پروازی این فرودگاه لغو شده که معادل ۱۰ درصد کل پروازها است.

خلیل طهماسبی  افزود: در حال حاضر ظرفیت تردد مسافر در فرودگاه بین‌المللی شهید کاوه بیرجند سالانه حدود ۱۱۰ هزار نفر است.

وی بیشترین علت لغو پروازها در این استان را شرایط نامساعد جوی دانست و گفت: علت لغو برخی پروازها نیز کاهش تعداد مسافر و نبود توجیه اقتصادی برای انجام پرواز از سوی شرکت‌های هواپیمایی است.

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان جنوبی با اشاره به لغو پرواز روز دوشنبه از برنامه پروازی فرودگاه بیرجند ادامه داد: پیش از این شرکت هواپیمایی آتا برای برقراری این پرواز اعلام آمادگی کرد که متاسفانه مجدد لغو شد.

وی گفت: با توجه به پیگیری استاندار خراسان جنوبی و سایر مسوولان استانی، این شرکت هواپیمایی برای برقراری مجدد پروازهای خود به برنامه پروازی فرودگاه بیرجند قول مساعد داده است.

طهماسبی عنوان کرد: موضوع پرواز آتا از ۲ هفته پیش شروع شده بود و ۲ پرواز اول به‌صورت نقدی به لحاظ هندلینگ فرودگاهی ایران ایر برقرار شد.

وی افزود: اما به علت مشکل نبود انعقاد قرارداد ایران ایر با آتا پرواز هفته گذشته لغو شد.

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان جنوبی گفت: پیگیری‌ها از طرف استاندار خراسان جنوبی و سایر مسولان با مدیران عامل ایران ایر و آتا انجام و بنا شده قراردادی به‌زودی منعقد شود که ایران ایر انعقاد قرارداد را قبول کرد و به محضل اینکه قرارداد بسته شود برنامه پروازی این شرکت اعلام خواهد شد.

وی با اشاره به لغو پرواز دوشنبه اخیر توسط شرکت هواپیمایی آتا گفت: یک طرف پرواز بیرجند به تهران در روز دوشنبه به‌طور کلی خالی بود و تهران به بیرجند هم بلیت محدود فروخته شد لذا به علت کمبود مسافر پرواز لغو شده است.

طهماسبی اظهار داشت: پیگیری‌ها ادامه دارد تا در صورت تقاضا، پروازها مجدد برقرار شود و در این خصوص شرکت هواپیمایی آتا قول مساعد داده و در حال بررسی قراردادها هستند.

وی گفت: از ابتدای امسال ۱۷ هزار و ۵۰۸ مسافر از فرودگاه بیرجند توسط ۲۶۰ پرواز جابه‌جا شدند.

براساس برنامه تابستانی پروازها در حال حاضر تمامی روزهای هفته جز پنجشنبه‌ها پرواز از فرودگاه بیرجند به مقصد ۲ شهر مشهد و تهران انجام می‌شود.

شرکت‌های پارس ایر، ماهان و ایران ایر این پروازهای هفتگی را برعهده دارند.

براساس آمارهای اعلام شده سال گذشته هزار و ۲۰۰ پرواز از فرودگاه بین‌المللی شهید کاوه بیرجند انجام و ۱۳۰ پرواز رفت و برگشتی لغو شد.