مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: ساعت کار ادارات شهرستان‌های نهبندان و زیرکوه به دلیل شدت گرد و غبار امروز (پنجشنبه) سه ساعت کاهش یافت.

محمدعلی آخوندی  افزود: کاهش سه ساعتی کار ادارات دولتی نهبندان و زیرکوه براساس مصوبه کارگروه شرایط اضطرار پدیده گرد و غبار استان و با هماهنگی مقامات ارشد استان است که از ساعت ۱۰ صبح امروز این تعطیلی اعمال شد.

وی بیان کرد: دستگاه‌های خدمات‌رسان و بیمارستان‌ها طبق روال معمول فعال هستند و تغییری در شیوه کار آنها ایجاد نمی‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی با اشاره به وزش باد شدید از دیروز گفت: افزایش آلایندگی ذرات معلق را از روز گذشته شاهد هستیم که در سطح استان پایداری دارد و ممکن است عصر امروز تشدید شود لذا تعطیلی ادارات نهبندان و زیرکوه به خاطر شدت ریزگردها و کاهش ترددهاست.

وی افزود: توصیه می‌شود افراد در این شرایط از حضور در اماکن باز، پارک‌ها و تردد غیر ضروری پرهیز کرده و حتما از ماسک استفاده کنند.

آخوندی گفت: تاکنون خسارتی از طوفان و گرد و غبار در استان گزارش نشده ولی یک نفر روز گذشته در نهبندان به علت شدت گرد و غبار و مشکل تنفسی در بیمارستان بستری شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی هم گفت: براساس شاخص لحظه‌ای ساعت هشت صبح امروز وضعیت کیفیت هوا در شهرستان بیرجند با شاخص ۱۶۴، زیرکوه ۱۲۲ و سرایان ۱۲۱ ناسالم بوده و در شهرستان نهبندان با شاخص ۵۰۰ در وضعیت خطرناک قرار گرفته است.

اسدالله حاتمی بیان کرد: در این شرایط آلودگی هوا گروه‌های حساس، بیماران قلبی و تنفسی، کودکان و سالمندان از تردد غیر ضروری پرهیز کنند.

با شروع وزش باد شدید از روز گذشته و تقویت بادهای ۱۲۰ روزه بار دیگر کیفیت هوا در خراسان جنوبی کاهش یافت به طوری که هوای مرکز استان در وصعیت خطرناک قرار گرفت.

بنابر اعلام اداره کل هواشناسی، وزش باد شدید و طوفان گرد و خاک تا اواخر وقت جمعه هفته جاری در خراسان جنوبی ادامه دارد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور