معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: کیفیت نان از طریق سامانه نانی نو و مرکز رصد و پایش آرد کنترل می‌شود.

جواد اشرفی، ا در شورای آرد و نان شهرستان بیرجند اظهار کرد: تأمین آرد و نان برای مراکز شبانه روزی ،خوابگاه‌های دانشجویی، حوزه‌های علمیه و مراکزی که مصرف انبوه دارند باید توسط شرکت غله استان تأمین گردد تا برای تهیه نان این مراکز از سهمیه آرد شهرستان بیرجند استفاده نشود.

وی افزود: در خصوص کسری سهمیه‌ها هم باید فرمانداری بر اساس عملکرد نانوایی‌ها، متناسب با سلامت آرد به نانوایی‌ها تخصیص دهد.

معاون استاندار با بیان اینکه دغدغه اصلی ما بحث کیفت نان است، یادآور شد: اگر با وجود کمکی که به خبازی‌ها در تأمین آرد می‌شود، کیفیت نانشان وضعیت مطلوبی پیدا نکند با آنها برخورد تعزیراتی خواهد شد.

اشرفی تصریح کرد: نانوایی‌ها بدانند سامانه نانی نو و مرکز رصد و پایش آرد که در بانک سپه مستقر است عملکرد آنها را به صورت سیستماتیک رصد می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته معادل ۵۵۰ تن سهیمه آرد به سرانه کل استان با توجه به نرخ رشد اضافه شده، گفت: بر این اساس، معادل ۲۲۰ تن سرانه آرد شهرستان بیرجند افزایش یافته است. سهمیه آرد شهرستان بیرجند در هرماه ۲ هزار و ۳۵۰ تن است.

علی فاضلی فرد، فرماندار بیرجند نیز در این جلسه گفت: تقاضا داریم سامانه نانی نو مشکلاتش رفع شود تا مردم و خبازی ها دچار مشکل نشوند.

وی با اشاره به کیفت پایین نان در برخی نانوایی‌ها اظهار کرد: ما در مرکز استان باید الگو باشیم و انتطاری که درخصوص کیفیت نان از نانوایی‌ها داشته‌ایم تا کنون محقق نشده است.

فاضلی فرد تصریح کرد: از اتحادیه نانوایان تقاضا داریم تا دقت و نظارت بیشتری بر کیفیت و عملکرد نانوایی ها داشته باشد.

میثم پیشدادیان، مدیرکل غله خراسان جنوبی نیز گفت: سهمیه آرد مراکز که نیاز به نان عمده دارند حداکثر ۵۰ تن در ماه است.

وی افزود: باید چند نانوایی مشخص شود که برای تأمین نیاز مراکز جمعیتی، خارج از وقتی که مردم برای تهیه نان مراجعه می‌کند، پخت داشته باشند.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور