رئیس شبکه بهداشت و درمان خوسف گفت: کودک ۱۰ ساله که مورد حمله سگ قرار گرفته بود، بعد از اقدامات اولیه در شهرستان به بیمارستان امام رضا (ع) بیرجند اعزام شد.

جمیله احمدی  افزود: ماهانه ۱۰ مورد حیوان گزیدگی در شهرستان خوسف گزارش می‌شود و از ابتدای امسال این آمار به ۳۴ مورد رسیده که اکثر آن سگ گزیدگی است.

وی گفت: آخرین مورد شب گذشته از روستای یوش در بخش ماژان گزارش شد که فرد مصدوم به مرکز بهداشتی شهر خوسف منتقل و بعد از پنج دقیقه نیروی مرکز برای تزریق سرم و واکسن حضور یافت.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان خوسف ادامه داد: بعد از اعزام بیمار به بیمارستان امام رضا (ع) بیرجند نیز مورد خاصی گزارش نشده و طبق اظهارات پدر این کودک، شرایط او مساعد است.

وی گفت: زخم این سگ گزیدگی در سه محل ایجاد شد و لازم بود که متخصصان مربوطه نیز ویزیت لازم را انجام دهند.

احمدی با اشاره به انتشار برخی مطالب در فضای مجازی اضافه کرد: در مورد اخیر حیوان گزیدگی هیچ قصور و کوتاهی از سوی شبکه بهداشت و درمان شهرستان صورت نگرفته و حیوانی که این کودک ۱۰ ساله در روستای یوش را مورد حمله قرار داده، سگ گله بوده است.

وی گفت: زمان طلایی که واکسیناسیون برای شخص دچار حیوان گزیدگی باید انجام شود، ۲۴ ساعت است اما در دستورالعمل وزارت بهداشت آمده که در اولین فرصت باید دز اول واکسن تزریق شود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان خوسف افزود: در چنین مواقعی طبق شرح وظایف عمل می‌کنیم و مسئولان بهداشتی در هر ساعت از شبانه روز پاسخگو هستند لذا اقدامات اولیه از همان لحظه گزارش با آموزش به مردم آغاز می‌شود که ابتدا باید محل زخم با آب فراوان و صابون شست و شو داده شود.

وی گفت: بعد از آن باید بیمار به مرکز بهداشتی برای تزریق سرم و واکسن منتقل شود که این کار هم فقط در مرکز شهرستان انجام می‌شود لذا خانه‌های بهداشت روستایی یا بهورزان اجازه تزریق واکسن را ندارند و این کار بر عهده نیروی آموزش دیده در مرکز است.

احمدی ادامه داد: بنا به وضعیت و نوع زخم‌های ایجاد شده، ممکن است بیمار نیاز به ارجاع بیمارستان داشته باشد تا متخصصان مربوطه نیز ویزیت را انجام دهند اما بسیاری از بیماران در همان مرکز بهداشتی بعد از تزریق واکسن می‌توانند به خانه بازگردند و نیاز به ارجاع بیمارستانی ندارند.

وی با اشاره به وضعیت شبکه بهداشت و درمان شهرستان خوسف گفت: به لحاظ شاخص جمعیت، وضعیت دسترسی در شهرستان مطلوب بوده اگرچه پراکندگی منطقه زیاد است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان خوسف افزود: ۶ مرکز خدمات جامع سلامت و ۲۰ خانه بهداشت داریم همچنین شاخص دسترسی طبق استاندارد وزارت بهداشت است.

وی اظهار کرد: علیرغم همه تلاش‌ها برای انجام شرح وظایف در شبکه بهداشت و درمان خوسف اما در صورت افزایش خودرو و ناوگان خدمات رسانی بهتر خواهد بود.

بنا به اعلام اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی ۳۹ مورد گزیدگی انسان توسط حیوانات انتقال دهنده هاری به شبکه‌های دامپزشکی استان در سال ۱۴۰۲ گزارش شد که با توجه به نمونه گیری‌ از این حیوانات، بیماری هاری در ۲۵ مورد از نمونه‌ها تایید شده است.

استان خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و مرکز شهرستان خوسف در ۳۵ کیلومتری بیرجند است.

نوشته و خبرنگار : دکتر  ا . زارعی دبیر سرویس پزشکی و سلامت و ا حسن پور