سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: واکسن آنفلوآنزا هم اکنون در داروخانه‌های سراسر کشور در دسترس قرار داشته و تمامی افراد می‌توانند نسبت به خرید و تزریق واکسن اقدام کنند.

مجید شایسته، امروز دوشنبه ۴ مهر در مورد مهم‌ترین راه انتقال آنفلوآنزا، گروه‌های پرخطر، راه‌های پیشگیری از این بیماری با تاکید بر استفاده از واکسن آنفلوآنزا و بهترین زمان واکسیناسیون، اظهار کرد: آنفلوآنزا یک بیماری حاد ویروسی تنفسی است که  واگیر دار بوده و اهمیت آن به دلیل سرعت انتشار بالای آن است.

، وی افزود: هر فرد با شروع ناگهانی تب بیشتر از ۳۸ درجه و سرفه یا ناراحتی گلو به همراه یک یا چند علامت دیگر از قبیل خستگی، لرز، ضعف، درد عضلانی، قرمزی مخاط و یاسابقه تماس با فرد مبتلا به آنفلوآنزا باید سریعاً به پزشک مراجعه کند.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: مهم‌ترین راه انتقال این بیماری در محیط‌های بسته پرجمعیت از طریق هوا بوده و لازم بذکر است ویروس آنفلوآنزا ممکن است ساعت‌ها در یک محیط سرد و رطوبت کم زنده بماند.

شایسته ادامه داد: راه‌های پیشگیری از این بیماری نیز رعایت بهداشت فردی، رعایت فاصله تماس با دیگران، پوشاندن دهان و بینی در هنگام عطسه و سرفه، رعایت بهداشت دست‌ها، واکسیناسیون و رعایت فاصله اجتماعی از دیگران در صورت دارا بودن علایم است.

وی بیان کرد: واکسیناسیون آنفلوآنزا بخصوص در گروه‌های پرخطر می‌تواند حدود ۳۱ درصد خطر مرگ و تا ۸۲ درصد خطر بستری به دنبال ابتلا به بیماری را کاهش دهد.

گروه‌های پرخطر شامل چه افرادی هستند؟

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: افراد در معرض خطر بیماری آنفلوآنزا شامل کارکنان بهداشت درمان، سالمندان، ساکنین آسایشگاه‌ها و کارکنان آن، بیماران مزمن(آسم، بیماران قلبی، بیماران کلیوی، بیماران تنفسی، بیماران سرطانی، ضعف سیستم ایمنی و اختلالات عصبی و عضلانی)، بانوان باردار در سه ماهه دوم و سوم و همچنین کودکان ۶ ماه تا ۵۹ ماه هستند که توصیه می‌شود این افراد حتماً واکسن تزریق کنند.

وی افزود: بهترین زمان تزریق واکسن مقارن با سرد شدن هوا(اواخر شهریور ماه) است؛ البته پس از این زمان نیز تزریق واکسن در پیشگیری از بیماری موثر خواهد بود ولی در این محدوده زمانی، اثر بخشی بیشتری دارد.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: هر ساله یک سهمیه رایگان از این واکسن به تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تحویل داده می‌شود که بر اساس دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، این سهمیه در اولویت اول به کادر درمان در بخش‌های خاص مانند عفونی و همچنین بیماران پرخطر مانند بیماران سرطانی و دیالیزی‌ها تزریق شده و در مراحل بعد در صورت دریافت سهمیه به سایر افراد پرخطر مانند سالمندان، بیماران مزمن، مادران باردار و کادر بهداشت شاغل در مراکز پرتردد تزریق خواهد شد.

نوشته و خبرنگار : دکتر  ا . زارعی دبیر سرویس بهداشت و ا حسن پور