#در_خانه_میمانیم

#شکست_کرونا_مردم_همدلی

#کرونا_را_شکست_میدهیم

#رعایت_بهداشت_فردی

 

یک متخصص بیماری‌های عفونی گفت: کرونا هنوز وجود دارد و مردم نباید توصیه‌های اصلی بهداشتی را که در این مدت به آن تاکید شده، فراموش کنند.

مسعود ضیایی  با تاکید بر داشتن ماسک در اماکن عمومی، تصریح کرد: اکنون مکان‌هایی چون رستوران‌ها بازگشایی شده و در این مکان‌ها احتمال آلودگی بیشتر است.

استاد بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و نماینده علمی ویروس کرونا در استان ادامه داد: اصل اول برای حضور در بیمارستان‌ها این است که با فاصله زیاد از یکدیگر بنشینیم و سر یک میز افراد زیادی نباشند.

وی با بیان اینکه افرادی که علائم اولیه بیماری را دارند، بهتر است در اماکن عمومی چون رستوران حضور نیابند، افزود: علاوه بر همه افراد، پیشخدمت رستوران نیز باید ماسک و دستکش داشته باشد.

این متخصص بیماری‌های عفونی بیان کرد: غذاهای گرم آلودگی ندارند، اما اگر غذا سرد باشد و با دست آلوده باشد، می‌تواند منتقل‌کننده ویروس باشد.

ضیایی ادامه داد: افراد برای رفتن به رستوران بهتر است قاشق و چنگال به صورت شخصی همراه داشته باشند و یا در صورت استفاده از قاشق و چنگال رستوران از ضدعفونی شدن آن اطمینان حاصل کنند.

وی با بیان اینکه قبل و بعد از غذا خوردن باید دست‌ها ضدعفونی شوند، تصریح کرد: تمام این مراحل باید پیش از غذا خوردن رعایت شود.

این استاد بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه رستوران باید تهویه مناسب داشته و هوا در آن راکد نباشد، اظهار کرد: طبق پیش‌بینی‌ها ما باید مدتی با کرونا زندگی کنیم و شاید براساس برخی محاسبات سال‌ها با ما زندگی کند؛ بنابراین باید آداب و اصولی را رعایت کنیم.

ضیایی با تاکید بر اینکه کسب و کارها یکباره نباید بازگشایی شوند و نباید همه چیز آزاد شود، افزود: اکنون بازگشایی به صورت هوشمند و مرحله به مرحله انجام شده است، اما باید تمام موارد بهداشتی رعایت شود.

وی با بیان اینکه باید اجتماعات محدود شود، تصریح کرد: خدمات‌رسانی باید مرحله‌ای باشد و در هیچ‌گاه پروتکل‌های بهداشتی فراموش نشود.

این متخصص بیماری‌های عفونی با تاکید بر شستن مداوم دست‌ها، بیان کرد: شبهاتی ایجاد شد که این بیماری از طریق دست منتقل نمی‌شود که این باور غلط است.

ضیایی ادامه داد: شدت انتقال این بیماری از طریق دست‌ها از تنفس کم‌تر است، اما باید دانست که از طریق دست هم منتقل می‌شود.

وی با بیان اینکه راه تنفسی اصلی‌ترین راه انتقال است، یادآور شد: نباید مردم کرونا را فراموش کرده و باید همواره با رعایت اصول بهداشتی فعالیت‌های خود را انجام دهند.

انتهای پیام