مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی از کاهش ۱۵ درصدی حوادث ناشی از کار و کاهش ۵۸ درصدی فوتی‌های این حوادث در استان خبر داد.

غلامرضا اشرفی  در سی و پنجمین جشنواره امتنان همراه با تجلیل از کارگران و واحدهای نمونه استان که با حضور استاندار خراسان جنوبی برگزار شد، افزود: سال گذشته فوتی‌های ناشی از حوادث کار در استان پنج نفر بوده که ۵۸ درصد نسبت به سال قبل از آن کاهش یافته است.

وی با اشاره به وجود ۳۰۰ تشکل کارگری و کارفرمایی در خراسان جنوبی گفت: زمان رسیدگی به پرونده‌های اختلافی بین کارگران و کارفرمایان از ۳۰ روز به ۱۹.۵ روز رسیده و خراسان جنوبی در این زمینه چهارمین استان کشور است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی بیان کرد: میزان اشتغال مجدد بیکاران ۱۸۵ نفر بوده است و ۹۷۳ مقرری بگیر از بیمه بیکاری در استان استفاده می‌کنند.

وی افزود: تعهد استان در سال گذشته ایجاد ۱۰ هزار و ۶۵۹ فرصت شغلی بوده‌ که ۱۵ هزار و ۹۵۰ نفر توسط دستگاه‌های مختلف در سامانه ملی رصد ثبت شده‌ و خراسان جنوبی جزو پنج استان برتر کشور است.

اشرفی همچنین گفت: از محل تسهیلات مشاغل خانگی در سال مالی جاری، ۶۴۱ طرح با پرداخت ۸۹۰ میلیارد ریال تسهیلات در استان اجرا و با پرداخت این تسهیلات برای هزار و ۹۲۲ نفر شغل ایجاد شده‌ است.

وی تصریح کرد: در کمتر از ۷۲ ساعت مجوزهای خانگی در استان صادر می‌شود و سال گذشته ۲ هزار و ۲۱۶ مجوز مشاغل خانگی و پشتیبان صادر شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی با اشاره به کاهش نرخ بیکاری در استان گفت: سال گذشته ۲ هزار و ۱۵۸ فرصت شغلی در حوزه تعاونی‌های خراسان جنوبی ایجاد شده است.

وی از فعالیت هزار و ۱۲۱ تعاونی با هزار و ۱۱۲ بیمه شده خبر داد و افزود: صادرات شرکت‌های تعاونی به کشورهای همسایه، حاشیه خلیج فارس و کشورهای اروپایی ۲۳ میلیون دلار بوده که افزایش ۴۹ درصدی نسبت به سال قبل‌تر دارد.

اشرفی بیان کرد: این مقدار صادرات از ۳۰ شرکت تعاونی در استان انجام شد و فرش دستباف، عسل، گل رز، گلیم، محصولات شترمرغ، سنگ، زرشک، انواع مغزدانه و اقلام غیرنفتی از جمله اقلام صادراتی تعاونی‌ها بوده‌ است.

وی در ادامه با بیان اینکه طرح جدید کالابرگ الکترونیک از دهه فجر سال گذشته آغاز شد و تا ۱۷ اردیبهشت امسال ادامه دارد گفت: ۶۱۶ هزار و ۱۷۸ خانوار خراسان جنوبی مشمول این طرح هستند یعنی ۷۸ درصد جمعیت استان در دهک یک تا هفت قرار دارند و در این طرح ۱۶ میلیارد ریال خرید انجام دادند.

کاهش ۵۸ درصدی فوتی‌های حوادث کار در خراسان جنوبی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی اظهار کرد: چهار هزار و ۲۲ فروشگاه در استان به سامانه کالابرگ متصل هستند و تاکنون ۲۳۴ هزار و ۳۴۶ خانوار از این طرح بهره‌مند شده‌اند.

وی با بیان اینکه جامعه کارگری با اعزام به مسابقات مختلف کشوری سال گذشته هفت مدال رنگارنگ را کسب کردند افزود: در زمینه صحت سنجی اشتغال ایجاد شده در استان سال گذشته رتبه پنجم کشوری را کسب کردیم.

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار خراسان جنوبی هم در این همایش گفت: رسیدگی به شکایات کارگران در استان کمتر از ۲۰ روز است که در این زمینه رتبه سوم کشور را داریم.

علی مقدس‌زاده با اشاره به برگزاری جلسات مختلف استانی و کشوری برای پیگیری مشکلات، اظهار کرد: کارگران قطب اقتصادی خراسان جنوبی را تشکیل می‌دهند که رفع مشکلات و امنیت شغلی آنان از اهمیت اساسی برخوردار است.

وی از کارفرمایان خواست در این شرایط اقتصادی به پرداخت حقوق قانون کار به کارگران اکتفا نکنند و در این شرایط تورمی بیش از گذشته از نظر اقتصادی حمایت خود را از کارگران داشته باشند.

رئیس هیات مدیره کانون کارآفرینان نیز گفت: کارگران مایه بالندگی و پیشرفت و تعالی اقتصادی جامعه هستند.

رضا فروزانفر، کارگران را ستون اصلی تولید داخلی دانست و گفت: به فرموده مقام معظم رهبری، رفع مشکلات اقتصادی با مشارکت مردم رقم خواهد خورد.

وی یکی از مهمترین راهکارهای جهش تولید را به یاری گرفتن فعالان بخش خصوصی و تشکل‌های وابسته در تصمیم گیری‌های اقتصادی عنوان کرد و افزود: نباید تصمیمات سرنوشت‌ساز در اتاق‌های بسته اتخاذ شود.

رئیس هیات مدیره کانون کارآفرینان عنوان کرد: سیاست‌های انقباضی بانک مرکزی و از سویی گرانی مواد مصرفی اولیه مورد نیاز صنایع ناشی از تحریم‌ها باعث شده که صنایع کوچک توان تامین نقدینگی خود را نداشته باشند.

وی گفت: نباید قیمت گذاری دستوری را داشته باشیم زیرا باعث می‌شود واحدهای تولیدی متضرر شوند.

مسئول بسیج کارگری و کارخانجات خراسان جنوبی هم با انتقاد از نخریدن کالاهای تولیدی استان توسط مردم و دستگاه‌های اجرایی گفت: درخواست داریم که استاندار خراسان جنوبی دستور دهد حداقل دستگاه‌های اجرایی از محصولات باکیفیت تولید داخل استان استفاده کنند.

کاظم توکلیان با بیان اینکه کارگران در زمینه کمک‌های مومنانه و اجرای شیفت ایثار در خط مقدم هستند، افزود: در هفته کار و کارگر امسال ۲۶ برنامه در مرکز و ۱۲۰ برنامه در سطح استان برگزار شد.

در این آیین از ۱۴ کارگر نمونه، پنج نماینده گروه کار نمونه و سه واحد نمونه استانی تجلیل شد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور