مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: در بازه زمانی ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ تا ۱۳ فروردین ماه جاری ۶۳۴ هزار و ۹۷۳ نفر در اقامتگاه‌های رسمی، غیررسمی و اضطراری استان اسکان یافتند.

هادی شاهوردی افزود: در این مدت یک میلیون و ۲۸۰ هزار و ۴۹۷ مسافر و گردشگر از جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی استان بازدید کردند.

وی بیان کرد: میزان اقامت در اقامتگاه‌های رسمی زیرپوشش اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ۱۵۵ هزار و ۵۰۰ نفر معادل ۲۴.۴۹ درصد ثبت شده است.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان خراسان جنوبی گفت: همچنین میزان اسکان در اقامتگاه‌های غیررسمی ۴۷۸ هزار و ۷۸۳ نفر معادل ۷۵.۴۰ درصد و اقامتگاه‌های اضطراری ۶۹۰ نفر ثبت شده است.

کاهش اقامت مسافران و بازدید از جاذبه‌های گردشگری

وی تصریح کرد: در این مدت میزان اقامت در اقامتگاه‌های رسمی و غیررسمی استان ۳۴ درصد و بازدید از جاذبه‌های گردشگری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۲ درصد کاهش یافته است.

شاهوردی گفت: در بازه زمانی سفرهای نوروزی امسال ۲۶۶ مورد بازدید نظارتی از تاسیسات گردشگری استان انجام شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۳ درصد رشد داشته است.

وی اضافه کرد: از مجموع بازدیدهای نظارتی ۴۰ مورد از مراکز اقامتی، ۱۲۰ مورد دفاتر خدمات مسافرتی، ۱۴ مورد رستوران‌ها و مابقی از مراکز پذیرایی و بین راهی بود که منجر به ۲۰ مورد تشویق، ۶۹ مورد تذکر و سه اخطار کتبی شد.

فعالیت ۱۴۱ واحد تاسیسات گردشگری در استان

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: ۱۴۱ واحد تاسیسات گردشگری با بیش از ۹۸۱ اتاق و اسکان ۲ هزار و ۹۴۵ نفر در استان به مسافران و گردشگران نوروزی استان خدمات ارائه کردند.

وی افزود: همچنین در این مدت بیش از ۴۰ بقعه با ۱۴۱ سوئیت و ۵۷۵ اتاق خواب، ۱۱۰ سوئیت تحت نظارت آستان قدس رضوی، ۱۲۳ آموزشگاه با ۸۶۰ کلاس درس و ۴۰ کمپ موقت با ظرفیت تقریبی حدود ۲۰ هزار نفر نیز برای اسکان مسافران نوروزی مهیا شد.

شاهوردی بیان کرد: با توجه به تقارن ماه رمضان و نوروز امسال میزان اسکان مسافران در امامزادگان و بقاع متبرکه استان نسبت به سال‌های قبل افزایش بیشتری داشته است.

وی اظهار کرد: به منظور ساماندهی نقاط حادثه خیز استان ۳۹ سیاه‌ چادر عشایری به همت اداره کل عشایر در ۳۷ نقطه شهری و روستایی استان نصب شد که مورد استقبال مسافران و گردشگران قرار گرفت و بدون شک در کاهش تصادفات نیز تاثیر بسزایی داشته است.

نوشته و خبر نگار : احمد کاشانی  دبیر سرویس گردشگری و میراث و ا.حسن پور