حجت الاسلام محمدجواد اکبری مطلق- مدیریت امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی امروز (۳۱ مرداد) در نشست خبری با اشاره به پروژه احداث پردیس خواهران و برادران دانشگاه فرهنگیان در زمینی به مساحت  ۱۰ هکتار جنب دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند اظهار کرد: سال گذشته این زمین بعد از چند سال وقفه به‌ دلیل اختلافاتی که به‌لحاظ کاربری بین شهرداری و دانشگاه وجود داشت، واگذار و در حال حاضر  فنداسیون خوابگاه خواهران ریخته شده و ۵۰ درصد هم پیشرفت فیزیکی دارد.

 

وی مجموع پیشرفت طرح جامع پردیس دانشگاه را ۳۰ درصد اعلام کرد و با بیان اینکه ساختمان آموزش هم در دست ساخت است، گفت: این پروژه شامل پردیس خواهران و برادران، سلف و مسجد به‌صورت مشترک است

 

تاخیر در ساخت طرح جامع به ضرر دانشگاه

مدیر امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی ادامه داد: اعتبار مورد نیاز پروژه را بر اساس برآورد چند سال قبل ۳۰۰ میلیارد تومان است و  تاخیر در ساخت به ضرر دانشگاه خواهد بود.

 

حجت الاسلام اکبری مطلق با بیان اینکه ۱۵ میلیارد تومان از محل متمم سفر اول هیات دولت به خراسان جنوبی در اختیار سازمان نوسازی قرار گرفته که در حال حاضر با همین رقم پروژه در حال احداث است، افزود: همچنین از محل سفر دوم هیات دولت به استان نیز ۱۰۰ میلیارد تومان مصوب شده و قرار است طی بازه زمانی سه ساله تخصیص پیدا کند.

 

وی از تخصیص اعتبار ۷ میلیارد تومانی از محل اعتبارات ملی دانشگاه فرهنگیان برای ساخت سلف سرویس خبر داد و با قدردانی از حمایت‌های استانداری، شورا و شهرداری بیرجند در این پروژه گفت: یک اتفاق مبارک که همزمان با این پروژه در استان رقم خورد واگذاری ۵ هکتار زمین در کنار ۱۰ هکتاری فعلی به دانشگاه بود که در آینده به خوابگاه متاهلی، مجتمع فرهنگی و مسکن همکاران تخصیص خواهد یافت.

 

مصوبه‌ای که بر روی زمین ماند

حجت الاسلام اکبری مطلق با اشاره به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تحت عنوان کیفیت‌بخشی به دانشگاه فرهنگیان که در ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ ابلاغ شده، تصریح کرد: در بند الف ماده ۷ این مصوبه آمده که دولت موظف است ساختمان های اداری، آموزشی و رفاهی دستگاه های اجرایی را که در اختیار واحدهای علمی کاربردی وابسته به خود دستگاه اجرایی است را  به مدت ۱۰ سال به دانشگاه فرهنگیان واگذار کند که با بررسی های انجام گرفته ادارات عنوان کردند ساختمان مستقلی نداشته‌اند بنابراین ما از این بند هیچ منفعتی در استان نبردیم.

 

مدیر امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی با اشاره به بند ب این مصوبه ادامه داد: آموزش پرورش استان باید مکان های دانش‌سرا و مراکز تربیت معلم سابق را قبل از سال تحصیلی ۱۴۰۲_ ۱۴۰۳در اختیار دانشگاه فرهنگیان قرار دهد و وزیر آموزش پرورش ۱۴خرداد ۱۴۰۲ به همه ادارات کل نامه می زند که ظرف مدت یک هفته این اماکن شناسایی و احصا شود.

 

وی با اشاره به شناسایی ۲۳ فضا در استان از محل بند (ب) ماده ۷ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: علی رغم اینکه ما درخواست داشتیم فقط چهار فضا در شهرستان‌های مختلف به ما واگذار شود اما تاکنون این فضاها در اختیار ما قرار نگرفته است.

 

پذیرش ۸۹۰ دانشجو برای سال تحصیلی جدید در دانشگاه

مدیر امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی در ادامه با بیان اینکه  ظرفیت ما به‌لحاظ فضای آموزشی امسال پذیرش  ۴۰۰ دانشجو است، افزود: این در حالی است که ۸۹۰ دانشجوی ورودی برای سال تحصیلی جدید داریم که از این تعداد ۲۵۰نفر بومی و مابقی غیربومی هستند.

 

وی ادامه داد: از این دانشجویان تعداد ۳۰۸ دانشجو ابتدای از سیستان و بلوچستان در دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی پذیرفته خواهند شد چرا که این استان با کمبود معلم شدید مواجه است.

 

حجت الاسلام اکبری مطلق تعداد دانشجویان دختر سال تحصیلی جدید را ۲۱۲ نفر و دانشجویان پسر را ۶۷۸ نفر اعلام کرد و گفت: اکنون تعداد دانشجویان این دانشگاه ۲ هزار و ۴۰۰ نفر است که ۱۵۰ نفر امسال دانش آموخته می شوند که با احتساب دانشجویان جدید الورود تعداد دانشجویان دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی در سال تحصیلی جدید به سه هزار و ۱۵۰ دانشجو رسیده است.

چالش اعضای هیات علمی در دانشگاه فرهنگیان

وی بیان کرد: دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی با وجود اینکه با دو مشکل مهم و چالش برانگیز کمبود فضای آموزشی و خوابگاهی و هم چنین کمبود اعضای هیات علمی روبروست، از تمام ظرفیتش برای آغاز سال تحصیلی و پذیرش دانشجویان جدیدالورود استفاده کرده و انتظار می رود مجموعه دخیل در حوزه آموزش استان حمایت بیشتری را از این مجموعه انسان‌ساز مورد تاکید رهبری داشته باشند.

مدیر امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی با اشاره به این که اکنون این دانشگاه ۲۰ عضو هیئت علمی دارد، تصریح کرد: بیش از ۹۵ درصد اعضای هئیت علمی امسال بازنشسته می شوند به همین دلیل با کمبود شدید استاد مواجه هستیم.

وی در ادامه از بکارگیری دکتر معلم‌ها و استفاده از نیروهای وزارت علوم برای تدریس در این دانشگاه خبر داد و گفت: کمبود نیروی انسانی این دانشگاه فقط به اعضای هیئت علمی برنمی‌گردد بلکه نیروهای اداری این مرکز آموزش عالی هم به شدت کم است.

حجت الاسلام اکبری مطلق افزود: برای جبران این کمبود ۱۳ نفر هیات علمی از وزارت علوم امسال به ما معرفی شده‌اند که اکثرا کارمند و غیربومی هستند و حاضر به انعقاد قرارداد با ما نیستند ولی ما تلاش داریم افراد بومی که به سایر استان‌ها معرفی شده‌اند را به استان منتقل کنیم.

وی از تعلل‌هایی سنوات قبل در زمینه جذب هیات علمی دانشگاه فرهنگیان استان انتقاد کرد و در ادامه از کمبود شدید نیروی انسانی( کارمند) سخن گفت.

دانشگاه مادر برای طرح استاد وابسته همراهی نکرد

مدیر امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی بیان کرد: قرار بود با طرح استاد وابسته که از دانشگاه مادر در هر استانی تامین می شود دوره های کارشناسی ارشد نیز در این دانشگاه راه‌اندازی شود اما چون دانشگاه مادر استان با آن موافق نبود این اتفاق نیفتاد و این نیروها را از دانشگاه سبزوار جذب کردیم.

حجت الاسلام اکبری مطلق از معرفی خراسان جنوبی به عنوان استان پیشتاز در  پذیرش دانشجوی بین الملل خبر داد و گفت: برای تحقق این خواسته می ایستیم و برای مهر ماه سال ۱۴۰۳ برنامه ریزی پذیرش خواهیم داشت چرا که از ۵۵ هزار دانشجوی افغانی در کشور، دو هزار و ۱۵۰ دانشجو در خراسان جنوبی تحصیل می کنند.

وی در ادامه کسب دو مدال طلا و یک برنز ورزشی برای اولین بار توسط دانشجویان دانشگاه فرهنگیان، شرکت در مسابقات کشوری قرآن و کسب رتبه اول و دوم، کسب رتبه چهارم در بین ۳۰تیم فوتسال برادران و رتبه چهارم والیبال در بین ۴۲تیم خواهران، انتخاب گروه جهادی دانشگاه به عنوان گروه جهادی برتر را بخشی از افتخارات فرهنگی و ورزشی دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی برشمرد.

مدیر امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی گفت: برگزاری اولین دوره ضمن خدمت برای معلمان مدارس غیر انتفاعی ۱۸ تا ۲۳ شهریور ماه و برگزاری کنگره شهدای دانشجو معلم استان در آذرماه از جمله برنامه های آتی دانشگاه فرهنگیان خواهد بود.

برگزاری همایش ملی الهیات به میزبانی خراسان جنوبی

مینو میری- رئیس امور پردیس خواهران امام سجاد(ع) استان نیز در این نشست از برگزاری همایش ملی الهیات در  ۲۴ مهر ماه خبر داد و گفت: طرح بشری (تربیت معلم قرآنی) را با همکاری ارشاد و بسیج سال گذشته داشتیم که ۱۵۰ نفر حائض رتبه شدند.

وی بیان کرد: دانشگاه فرهنگیان به لحاظ نیروی انسانی با مشکل مواجه است و مهمترین دغدغه ما در حال حاضر احداث  مجتمع جامع پردیس دانشگاه است.

نوشته و خبر نگار : مهدیه حسن پور دبیر سرویس فرهنگی و هنری و ا.حسن پور