🔹سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی گفت: چهره‌های ماندگار و فعالان عرصه اقتصادی استان در جشن ۲۰ سالگی خراسان جنوبی تجلیل می شوند.
مهدی جعفری با اعلام این خبر در جلسه دیدار تشکل ها و فعالین اقتصادی استان اظهار کرد: نخستین اولویت ما در راستای توسعه اقتصادی و جهش تولید در استان حمایت از واحدهای اقتصادی فعال به منظور حفظ و ارتقاء آنهاست.
🔹وی تصریح کرد: احیای واحدهای تولیدی راکد به منظور رونق تولید و ایجاد سرمایه‌گذاری جدید با اولویت تکمیل زنجیره‌های ارزش از دیگر برنامه های هدف‌گذاری شده استان در راستای جهش تولید و توسعه اقتصادی خراسان جنوبی است.
🔹سرپرست معاونت اقتصادی استانداری از تلاش حوزه اقتصادی به منظور برپایی میز خدمت برای رفع بی‌واسطه مشکلات مردم و فعالین اقتصادی در شهرستان‌ها خبر داد و گفت: مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی و موضوعات اقتصادی را با حضور میدانی به صورت موردی و تخصصی بررسی خواهیم کرد.
🔹جعفری با اشاره به وجود ۸۴۰ معدن با ظرفیت هفت هزار میلیون تن ذخیره معدنی در استان، اظهار داشت: در حال حاضر ۱۳ هزار نفر در بخش معدن مشغول فعالیت هستند.
🔹به گفته وی؛ توجه به بخش معدن می‌تواند استان را به جهش در بخش تولید برساند.
🔹وی با تأکید بر اینکه معدن اولویت‌ اصلی توسعه اقتصادی استان است، ادامه داد: به دلیل معضل خام ‌فروشی مواد معدنی، تنها چهار درصد ارزش افزوده استان از محل ظرفیت‌های معدنی است که باید با توسعه واحدهای فرآوری ارزش افزوده این بخش را افزایش دهیم.
🔹سرپرست معاونت اقتصادی استانداری، حمایت بیش از پیش خود از ایجاد و توسعه واحدهای فرآوری معدنی در استان را اعلام کرد و افزود: به دنبال آزادسازی پهنه‌های معدنی استان هستیم و اقدامات ویژه‌ای در این راستا در دستور کار اداره ‌کل صنعت، معدن و تجارت قرار دارد.
🔹جعفری با تأکید بر اینکه مسائل و مشکلات مرزنشینان و مرزهای استان به صورت مستمر از مرکز پیگیری می‌شود، گفت: تمرکز ما بر اخذ مجوز کوله‌بری برای خراسان جنوبی خواهد بود.
🔹وی از برگزاری جشن ۲۰ سالگی استان شدن خراسان جنوبی با همکاری اتاق های تعاون و بازرگانی خبر داد و تأکید کرد: معرفی و تجلیل از چهره‌های ماندگار و فعال اقتصادی و حوزه‌های مختلف استان در این مراسم در دستور کار است.
🔹سرپرست معاونت اقتصادی استانداری در ادامه با تأکید بر اینکه مصوبات ستاد تسهیل لازم اجراست، متذکر شد: هر مصوبه ای اجرا نشود باید توسط دستگاه‌های قضایی نظارت و پیگیری شود.
🔹شایان ذکر است؛ در این نشست ۶۲ مشکل، درخواست و پیشنهاد توسط فعالان اقتصادی استان مطرح شد که سرپرست معاونت اقتصادی استانداری برای پیگیری این درخواست‌ها قول پیگیری داد.
🔹آزادسازی پهنه‌های معدنی، تدوین سند چشم‌انداز معدنی خراسان جنوبی، نبود نماد معدنی، رفع تعهدات ارزی صادرات به افغانستان، به‌روزرسانی سند آمایش سرزمینی، اولویت‌بندی ظرفیت‌های استان، افزایش حمایت بانکی، نبود قیمت‌گذاری دستوری، اصلاح شعاع مرزنشینی، دریافت مجوز کوله‌بری، پرداخت حقوق دولتی معادن، تأمین انرژی پایدار، تقویت زیرساخت‌ها، ایجاد منطقه آزاد معدنی در نهبندان، مشکل سوخت، اجرایی نشدن مصوبات ستاد تسهیل و … از جمله مشکلات و درخواست‌های فعالان اقتصادی خراسان جنوبی بود که در این جلسه مطرح شد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور