رئیس ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی گفت: ۷۶۶ شعبه اخذ رای انتخابات اسفند امسال تا این لحظه برای خراسان جنوبی پیش‌ بینی شده که ۴۱۱ شعبه آن ثابت است.

 سید محمدرضا طالبی اظهار داشت: براساس قانون انتخابات یک برنامه زمان‌بندی را از ستاد انتخابات کشور داریم که در استان براساس این زمان بندی شروع کرده‌ایم و همه برنامه‌ها در زمان خود اجرا شده است.

وی با بیان اینکه تلاش شده از قانون انتخابات تخطی نشود افزود: قانون انتخابات جدید، جامع و کامل است و همه ما باید به قانون عمل کنیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری عمل به قانون را شاخص در انتخابات می‌دانند گفت: اگر مجریان یا دواطلبان از قانون تخطی داشته باشند، ۶ ماه تا یک سال انفصال از خدمت یا جزای نقدی به همراه خواهد داشت.

وی به مشارکت خوب داوطلبان در پیش‌ ثبت نام اشاره کرد و افزود: بعد از نهایی شدن ثبت نام‌ و بررسی پرونده‌ داوطلبان، نتایج توسط هیات نظارت اعلام شد و اکنون در مرحله اعلام شکایات هستیم.

طالبی با اشاره به اینکه ارائه شکایت داوطلبان از ۱۷ دی به مدت سه روز در دستور کار است گفت: افراد معترض به رای هیات نظارت می‌توانند شکایت خود را در سامانه انتخابات ثبت کنند و از ۲۰ دی ماه جاری تا ۲۰ بهمن ماه به این شکایت‌ها رسیدگی خواهد شد.

وی اضافه کرد: همچنین در موضوع زیرساخت‌ها از تیر امسال تاکنون جلسات متعددی را برگزار کردیم و در خیلی از شعب اخذ رأی باید ارتباطات موبایلی و خط تلفنی را داشته باشیم تا دستگاه احراز هویت به صورت آنلاین کار کند.

رئیس ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی گفت: با توجه به قانون جدید انتخابات چند سند هویتی برای اخذ رأی اضافه شده و مردم می‌توانند از کارت ملی، کارت پایان خدمت، گواهینامه، گذرنامه و شناسنامه برای رأی دادن استفاده کنند.

وی افزود: اگرچه کد ملی در سامانه افراد ذخیره است اما سعی داریم به سامانه انتخابات کشور وصل باشیم تا اطلاعات در سامانه وزارت کشور هم در لحظه بنشیند.

طالبی گفت: علاوه بر ۴۱۱ شعبه ثابت، ۳۵۵ شعبه سیار داریم که ۳۴۹ شعبه شهری و ۴۱۷ شعبه هم روستایی است.

وی بیان کرد: نمی‌خواهیم مردم برای شرکت در انتخابات در صف‌های عریض و طویل معطل شوند لذا شعبه‌های اخذ رأی بیشتر شده تا دسترسی راحت‌تر باشد.

معاون استاندار خراسان جنوبی افزود: هیچ یک از بخشداری‌های ما به شبکه فیبر نوری متصل نبود و از سه ماه قبل این کار در دستور کار قرار گرفت و تا ۲ هفته دیگر فیبر نوری در بخشداری‌ها نیز متصل و ارتباط امن و مطئمن برقرار می‌شود.

وی گفت: هیات بررسی تبلیغات را در استان داریم که برای نامزدها برنامه ریزی دارند تا بتوانند از فضاهای تبلیغاتی به صورت عادلانه بهره‌مند شوند و اگر تخلفات تبلیغاتی صورت گیرد این هیات بررسی‌های تخلفات را خواهند داشت.

طالبی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: مقام معظم رهبری از ابتدای امسال بارها بر اهمیت انتخابات و لزوم مشارکت حداکثری مردم تاکید فرمودند.

وی ادامه داد: انتخابات جلوه حضور مردم در عرصه است و مردم سالاری دینی را بروز و ظهور می‌دهد.

رئیس ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی گفت: بسیاری از معاندین می‌گویند مردم با نظام همراهی ندارند در حالی که مردم ایران اسلامی به ویژه مردم خراسان جنوبی در مناسبت‌های مختلف به ویژه انتخابات‌ با حضور پر رنگ خود ثابت کرده‌اند همواره پشتیبان نظام هستند.

وی با بیان اینکه اگر جایی مسئولی کوتاهی دارد مردم آن را به حساب نظام نمی‌گذارند افزود: نظام ما برگرفته از آیات و روایات، سنت نبوی و ائمه اطهار (ع) است و مردم هم علاقه‌مند به نظام هستند در نتیجه حضور مردم پای صندوق‌های رأی یک حضور گسترده و مؤید نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

طالبی با بیان اینکه رأی مردم خنثی کننده توطئه‌های دشمنان است گفت: مقام معظم رهبری در سخنرانی خود در سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) به این موضوع اشاره کردند که دشمن توپخانه خود را به سمت انتخابات روشن کرده و به دنبال این است که از راه‌های مختلف به انتخابات ضربه وارد کند و مشارکت را به حداقل برساند.

وی یادآور شد: امپراطوری رسانه‌ای غرب در حال سیاه‌نمایی و القای برخی موارد است لذا باید دشمن را به درستی بشناسیم و توطئه‌ها را خنثی کنیم.

معاون استاندار خراسان جنوبی به تحرک و پویایی در فضای سیاسی انتخابات اشاره کرد و گفت: گروه‌های سیاسی، احزاب و مردم زمانی که در عرصه انتخابات قرار می‌گیرند از پویایی خاصی برخوردار و تحرکات سیاسی زیاد شده در نتیجه این فضای سیاسی سبب پویایی جامعه می‌شود.

استان خراسان جنوبی با ۱۱ شهرستان و جمعیت حدود ۸۰۰ هزار نفر، چهار حوزه انتخابیه و چهار نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد.

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی همزمان با انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری ۱۱ اسفند امسال در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور