معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی گفت: پیشگیری از معلولیت‌ها با انجام اقدامات مشاوره‌ای از اهمیت زیادی برخوردار است که باید مورد توجه دانشگاه علوم پزشکی و بهزیستی استان باشد.

، سید محمدرضا طالبی در نشست با اعضای شورای مشارکت‌های مردمی استان افزود: بحث‌های مشاوره قبل از ازدواج در حوزه معلولیت‌ها و موضوعات درمانی بعد از ازدواج در کاهش نرخ معلولیت بسیار موثر است.

وی گفت: دانشگاه علوم پزشکی، بهزیستی، سازمان‌های مردم‌نهاد و تشکل‌هایی که در این حوزه‌ها کار می‌کنند، حوزه خدمت‌رسانی خود را بیشتر به روستاها ببرند و به زوج‌های جوان و خانواده‌ها مشاوره‌های قبل و بعد از ازدواج بدهند.

معاون استاندار خراسان جنوبی اضافه کرد: اداره کل بهزیستی استان از ظرفیت سایر مجامع خیرین برای خدمت‌رسانی بهتر به معلولان بهره بگیرد و دستگاه‌های دولتی برای حل مشکلات معلولان دید جامع داشته باشند.

وی جنگ اقتصادی را یکی از ابعاد جنگ تمام عیار دشمن عنوان کرد و گفت: جنگ ترکیبی به نوعی بر جمیع موضوعات اقتصادی جامعه تاثیرگذار است از طرفی عقب‌ماندگی‌های زیادی در استان از گذشته داریم که ملموس است.

طالبی با بیان اینکه یکی از اقدامات خوب دولت سیزدهم اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام است تصریح کرد: بسیاری از پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام در استان وجود دارد که از دولت دهم باقی مانده و این دولت مصمم به اجرای آنهاست.

وی افزود: تاکید دولت سیزدهم بر اتمام پروژه‌هاست و فرقی هم ندارد که پروژه درست جانمایی شده باشد یا خیر؛ چون از بیت‌المال برای این پروژه‌ها هزینه شده، دولت سیزدهم آنها را به اتمام خواهد رساند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: برخی تعهدات در پایان دولت دوازدهم ایجاد شد و بار مالی آنها بر دوش دولت سیزدهم افتاد که اینها نیز مطالبه مردم است و باید توسط دولت حل و فصل شود.

وی گفت: اعتبارات دولتی محدود است لذا می‌طلبد که خیرین و مردم نیکوکار استان در موضوعات مختلف اجتماعی از جمله کمک به نیازمندان مانند گذشته پیشتاز باشند.

طالبی با بیان اینکه پوشش همه آسیب‌های اجتماعی با اعتبارات دولتی امکانپذیر نیست گفت: فعالیت در حوزه‌های اجتماعی، اجر دنیوی و اخروی به دنبال دارد.

وی افزود: معلولان علاوه بر مشکلات مالی، مشکلات روحی، جسمی و درمانی و حتی در برخی موارد زمین‌گیر بودن را دارند لذا باید به مشکلات آنان توجه ویژه شود.

معاون استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه فاصله برگزاری جلسات شورای مشارکت‌های مردمی بهزیستی از ۶ ماه به ۲ ماه کاهش پیدا خواهد کرد گفت: این جلسات به‌صورت دوره‌ای و در مراکز خیریه و مؤسسات برگزار خواهد شد.

وی اظهار داشت: فهرست و مشخصات خانوارهای تحت پوشش بهزیستی که از دریافت یارانه‌ها محروم هستند، تهیه شده و برای پیگیری‌های بعدی از طریق دفتر امور اجتماعی استانداری به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ می‌شود.

طالبی افزود: طی جلسه‌ای با محوریت دفتر اجتماعی و با حضور دستگاه‌هایی که به استتناد قانون جامع حمایت از معلولان وظیفه خدمات ویژه و حمایتی از معلولان را دارند، تصمیمات لازم در این زمینه اتخاذ خواهد شد.

وی گفت: شهرداری بیرجند نیز بخشی از بیلبوردهای سطح شهر را برای انجام کارهای تبلیغاتی به‌صورت رایگان در اختیار بهزیستی برای مقاطع خاص قرار دهد.