#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

سرپرست معاونت صنایع‌ دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: گروه‌های نساجی‌ سنتی، بافته‌های‌ داری، گوهرسنگ‌ها، چرم و چوب از پرطرفدارترین گروه‌های صنایع‌ دستی استان در سال جاری برای صدور مجوز بوده‌اند.

زهره اسدپور از صدور ۳۲۰ مجوز کسب‌ و کار در حوزه صنایع‌ دستی خبر داد.

وی گفت: صدور مجوزهای لازم برای کارگاه‌های تولیدی صنایع‌ دستی و فعالان این حوزه یکی از اصلی‌ترین رسالت‌های معاونت صنایع‌ دستی است که با توجه به اهمیت این موضوع از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد ۳۲۰ مجوز کسب‌ و کار در حوزه صنایع‌ دستی برای فعالان و تولیدکنندگان این حوزه صادر شده است.

سرپرست معاونت صنایع‌ دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی افزود: مجوزهای این بخش شامل پروانه تولید کارگاهی، اعلامیه تأسیس، پروانه تولید انفرادی و کارت شناسایی است که برحسب حجم تولید و فعالیت پس از بازدید از کارگاه به متقاضیان اعطا می‌شود.

وی بیان کرد: فعالان و علاقه‌مندان حوزه صنایع‌ دستی می‌توانند با مراجعه به سامانه هوشمند صدور مجوز به نشانی http://my.mcth.ir/ مدارک لازم را بارگذاری و پس بررسی و تایید توسط کارشناسان، مجوز مربوطه را دریافت کنند.

بیش از ۸۰ رشته صنایع دستی در استان خراسان جنوبی شناسایی شده و صنایع دستی متنوع یکی از ظرفیت‌های فعال این استان است.

حوله‌ بافی (توبافی) روستای خراشاد بیرجند نیز سال ۱۳۹۷ ثبت جهانی شد.