رئیس امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی گفت: موافقت قطعی تبدیل ۲ پردیس شهرستان بیرجند به دانشکده و موافقت اصولی تبدیل و ارتقای امور پردیس‌های فرهنگیان استان به دانشگاه در اردیبهشت ماه اخذ شد.

 حجت‌الاسلام محمدجواد اکبری ‌مطلق  در مراسم گرامیداشت هفته معلم که در سالن اجلاس دانشگاه پیام نور بیرجند برگزار شد افزود: از آنجایی که دانشگاه فرهنگیان در استان‌ها در قالب پردیس اداره می‌شود با پیگیری رئیس دانشگاه فرهنگیان کشور نسبت به تبدیل پردیس به دانشگاه در برخی استان‌ها از جمله خراسان جنوبی موافقت شد.

وی گفت: این امتیاز بسیار خوبی برای خراسان ‌جنوبی است تا در قالب دانشگاه مستقل دیده شود.

رئیس امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی ضمن قدردانی از رئیس دانشگاه فرهنگیان کشور بابت دغدغه نسبت به دانشجویان و این دانشگاه اظهار کرد: در ۲ ماه گذشته فضای دانشگاه‌ فرهنگیان به شدت رصد می‌شود تا به جایگاه اصلی خود برسد.

وی بیان کرد: مقرری که برای دانشجویان پرداخت می‌شود مقداری با گلایه مواجه بود که در این زمینه ماهانه ۱۰ میلیون ریال به میزان خالص دریافتی دانشجویان اضافه می‌شود.

اکبری ‌مطلق درباره جذب دانشجویان گفت: ابلاغ ابتدایی جذب دانشجو برای سال تحصیلی آینده در دانشگاه فرهنگیان استان ۶۳۷ نفر شامل ۳۰۰ دختر و ۳۳۷ پسر است که به خاطر نیاز آموزش و پرورش احتمال تغییر و افزایش نیز وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه فرهنگیان با کمبود فضای آموزشی مواجه است یادآور شد: اکنون مکان‌هایی به صورت استیجاری توسط دستگاه‌ها و نهادهای دیگر از جمله آموزش و پرورش، دانشگاه آزاد و خوابگاه خصوصی در اختیار دانشگاه فرهنگیان قرار دارد.

رئیس امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی گفت: اجاره کردن فضا دو مشکل اساسی ایجاد می‌کند؛ اینکه بخش زیادی از بودجه دانشگاه صرف اجاره شده و کارهای فرهنگی محدود و کم می‌شود.

وی بیان کرد: از مسئولان دلسوز استان و اعضای شورای شهر تقاضا داریم اگر امکاناتی دارند در اختیار دانشگاه فرهنگیان قرار دهند چون اگر دانشگاه مجدد به سوی فضای اجاره‌ای برود با کمبود شدید اعتبار مواجه می‌شود.

اکبری ‌مطلق با بیان اینکه سال گذشته دانشگاه فرهنگیان در استان بیش از هزار نفر ورودی داشت گفت: یکی دیگر از مشکلات دانشگاه کمبود نیروی انسانی است که تا ۲ ماه آینده ۲۸ نفر جذب می‌شوند.

وی همچنین خطاب به دانشجو معلمان با بیان اینکه برای ترویج و انتقال دانایی به جامعه شرط اول شناخت و دانایی است، افزود: کمربندها را محکم ببندید چون آینده در مورد شما قضاوت خواهد کرد.

در پایان این مراسم از تعدادی دانشجو معلمان، اساتید و کارکنان برتر دانشگاه فرهنگیان تجلیل و قدردانی شد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور