مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی از پرداخت بیش از ۵ میلیارد تومان غرامت به خسارت دیدگان ناشی از زلزله در استان از سوی صندوق بیمه همگانی حوادث ساختمان خبر داد.

بعد از وقوع بلایای طبیعی، بسیاری از مردم همواره دغدغه خسارت های احتمالی به منازل مسکونی خود را دارند و هر بار که در گوشه ای از کشور، سیل یا زلزله ای رخ می دهد، خسارت هایی به واحدهای مسکونی وارد می شود و هزینه های بازسازی را بر دوش مردم سوار می کند و این هزینه ها به قدری سنگین می باشد که معمولاً افراد از عهده آن برنمی آیند. با تشکیل صندوق بیمه حوادث ساختمان، حالا بخشی از نگرانی های مردم برطرف شده است.

قانون تصویب صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان با هدف کاهش بار مالی خسارات ناشی از حوادث طبیعی آذر ماه سال ۱۳۹۹ تصویب و صندوق عملاً فعالیت جدی اجرایی خود را از ابتدای سال ۱۴۰۱ آغاز کرده است.

نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی صبح دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان را یکی از ثمرات دولت سیزدهم دانست و اظهارکرد: قانون تأسیس بیمه همگانی حوادث ساختمانی در سال ۹۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و صندوق عملاً فعالیت جدی اجرایی خود را از ابتدای سال ۱۴۰۱ آغاز کرده است.

مرتضی ذاکریان با بیان اینکه در چند ماده کارکردها، وظایف، اهداف و فلسفه وجودی صندوق مشخص شده است، تصریح کرد: سه دستورالعمل شامل نحوه مدیریت، نحوه پرداخت حق بیمه و نحوه پرداخت خسارت ابلاغ شده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی یادآور شد: در ماده یک قانون این صندوق، حوادث هشت گانه طبیعی را شامل شده که شامل حوادث طبیعی از قبیل زلزله، سیل، طوفان، صاعقه، رانش زمین و سونامی بوده و پرداخت خسارت این حوادث برای کلیه ساختمان‌های مسکونی دارای انشعابات قانونی برق پوشش داده می‌شود.

ذاکریان با اشاره به اینکه مبنای پرداخت خسارت اشتراک قانونی برق واحدهای مسکونی است، بیان داشت: در ماده چهار این قانون اشاره شده که درصدی از حق بیمه پایه از طریق درج در حوزه برق بوده که از مالکان واحدهای مسکونی دریافت و به خزانه داری کل واریز می‌شود و الباقی حق بیمه از سوی دولت هر ساله بر اساس ماده ۱۰ قانون تنظیم و به حساب صندوق پرداخت می‌شود.

به گفته وی سقف خسارت پرداختی از سوی صندوق به خسارت دیدگان درسال جاری ۳۰ میلیون تومان است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی به فعالیت صندوق در استان اشاره کرد و افزود: با پیگیری های اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان و همراهی و حسن توجه جناب آقای دکتر اسماعیلی رئیس هیئت عامل صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان در سال جاری جهشی چشمگیر در فعالیت این صندوق در استان را داشته ایم.

وی با اشاره به وقوع زلزله آذر ماه سال گذشته در طبس و بشرویه عنوان کرد: در بررسی های به عمل آمده خسارت به ۶۳۸ واحد مسکونی در شهرستان های فوق به صندوق اعلام شد.

به گفته وی مبلغ ۳۹۰ میلیون تومان مربوط به ۴۳ واحد مسکونی نیز به دلیل مشکلات شماره حساب بانکی و شبای صاحبان واحد ها برگشت خورده که پس از رفع مشکل به حساب افراد واریز خواهد شد.

ذاکریان بیان داشت: تا کنون بیش از ۵ میلیارد تومان برای واحدهای خسارت دیده از زلزله در شهرستان های بشرویه و طبس پرداخت شده است.

نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی عنوان کرد: خراسان جنوبی در رتبه ششم کشور در زمینه پرداخت غرامت به خسارت دیدگان است.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور