معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: از محل تسهیلات جزء ۲ بند «ب» تبصره ۱۶ ، سال گذشته استان تاکنون مبلغ ۵۵۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت شده است.
جواد اشرفی  در کارگروه تخصصی اشتغال خراسان جنوبی که با حضور استاندار برگزار شد، اظهار داشت: خراسان جنوبی در پرداخت این تسهیلات رتبه چهارم کشور را کسب کرده است.
?وی گفت: از محل این تسهیلات هزار و ۲۷۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان به استان تخصیص یافته که تاکنون ۹ هزار و ۳۱ پرونده به مبلغ ۹۳۵ میلیارد تومان به ۱۷ بانک عامل معرفی شده است.
?معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی افزود: از این تعداد تاکنون پنج هزار و ۹۷۹ پرونده به مبلغ ۵۵۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان یعنی به حدود ۶۰ درصد پرونده‌های معرفی شده، تسهیلات پرداخت شده است.
?اشرفی با اشاره به راستی‌آزمایی اشتغال ایجاد شده در سامانه رصد در سطح ملی، گفت: این اقدام بی‌نظیر برای اولین بار توسط دولت سیزدهم رقم خورده است.
?وی افزود: از آنجایی که فرمانداران مسئول نظارت بر ایجاد اشتغال در شهرستان‌ها هستند، جلسات مربوطه را به صورت منظم برگزار کنند و نظارت جدی بر اشتغال ایجاد شده داشته باشند.
?اشرفی به نقش بسزای تسهیلات تبصره ۱۶ در حوزه اشتغال اشاره کرد و گفت: یکی از تاکیدات رئیس جمهور برنامه‌ریزی برای تحقق تعهد اشتغال یک میلیون نفری است که باید ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در اولویت دستگاه‌ها قرار گیرد.
?وی با تاکید بر اینکه دغدغه دستگاه‌ها در حوزه اشتغال باید به سمت اشتغال کیفی برود، بیان داشت: در راستای این دغدغه طرح بورسیه صنعتی را در استان برنامه‌ریزی کردیم.
?معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: در قالب این طرح واحدهای تولیدی استان احصا کردیم که واحدهای تولیدی استان چه دانشجویان با چه تخصصی نیاز دارند که در دفترچه کنکور امسال این نیاز واحدها لحاظ خواهد شد و در صورت پذیرفته شدن بورسیه دانشگاه می شوند.
?اشرفی با اشاره به همراهی نکردن بانک‌های خصوصی در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی، گفت: انتظار همراهی بیشتری از این بانک ها در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی داریم تا مشکلی در روند تحقق اشتغال استان پیش نیاید.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور