معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: بنا بر مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا تا پایان زمان اجرای محدودیت‌های کرونایی برگزاری تور گردشگری در مناطق کویری استان ممنوع است.

مرتضی عربی افزود: ورود گردشگر به مناطق کویری بستگی به این دارد که وارد مناطق سبز، زرد یا قرمز شوند.

وی تصریح کرد: بخشی از بیابان لوت جزو مناطق قرمز محسوب می‌شود لذا به تمامی آژانس‌های مسافرتی ابلاغ شده که ورود تور به این منطقه صد درصد غیرمجاز بوده و ممنوع است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: برخی کویرها جزو مناطق زرد هستند که ورود به آن نیاز به مجوز دارد و براساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا در هفته اخیر برگزاری هرگونه تور گردشگری، غیرمجاز اعلام شده و به اطلاع آژانس‌ها هم رسیده است.

وی افزود: البته ممکن است برخی افراد به صورت شخصی یا جمع دوستانه به مناطق کویری سبز مثل کویر حلوان طبس، کویر سه قلعه یا اکبرآباد خوسف سفر کنند که این مناطق زیر نظر میراث فرهنگی نبوده لذا آماری از آنها در دست نداریم.

عربی بیان کرد: براساس رصدهای انجام شده در زمان اجرای طرح محدودیت‌های کرونایی هیچ تور غیرمجاز در مناطق زرد یا قرمز کویری استان نداشتیم.

بیابان لوت که سال ۱۳۹۵ به عنوان اولین اثر طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد، بین استان‌های خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان مشترک است و یکی از جاذبه‌های گردشگری منحصر بفرد د این منطقه در داخل و خارج کشور به شمار می‌رود.

کویرهای زردگاه و حلوان در طبس، کویر سه قلعه سرایان، کویر دهسلم نهبندان و دق اکبرآباد خوسف از معروف‌ترین و جذاب‌ترین مناطق کویری خراسان جنوبی هستند که در فصل خاص گردشگری خود همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده است.

با توجه به شیوع بیماری کرونا و توصیه ستاد ملی مقابله به کرونا به در خانه ماندن و تاکید بر تعویق سفر به دوران پس از مهار بیماری کووید ۱۹، اکنون بهترین فرصت برای مطالعه و شناخت بیشتر جاذبه‌های فرهنگی، گردشگری و طبیعی ایران از طریق چند رسانه‌ای و فضای مجازی ایجاد شده است.