رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: مرحله هشتم واکسیناسیون طیور بومی در این استان با واکسن نیوکاسل آشامیدنی ساخت موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی آغاز شد.

زهره زنگویی مطلق،اعلام کرد: این مرحله از واکسیناسیون در راستای اقدامات پیشگیرانه از بیستم خردادماه جاری آغاز شده و تا ۲۹ تیر ادامه دارد.

، وی افزود: پیش‌بینی می‌شود با همت و تلاش همکاران دامپزشکی و همراهی روستاییان، شوراهای اسلامی و دهیاری‌های روستاها، جمعیتی بالغ بر ۳۷۰ هزار پرنده بومی در واحدهای روستایی، مناطق پرتراکم و نیز مناطق پرخطر اطراف واحدهای صنعتی در این مرحله واکسینه شوند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی، هدف از اجرای این طرح را کاهش انتقال و انتشار ویروس بیماری نیوکاسل از مخازن طبیعی به واحدهای صنعتی عنوان کرد و گفت: کاهش کانون‌های این بیماری در طیور روستایی باعث حفظ سرمایه، افزایش تولید و کمک به پایداری معیشت روستاییان می‌شود.

وی اظهار کرد: بیماری نیوکاسل یکی از مهم‌ترین بیماری‌های ویروسی طیور است که می‌تواند ضمن ایجاد بیماری در طیور بومی و صنعتی، خسارات اقتصادی سنگین را در واحدهای پرورشی طیور گوشتی و تخمگذار ایجاد کند.

زنگویی مطلق یادآور شد: مهم‌ترین راه در پیشگیری از این بیماری و سایر بیماری‌های تنفسی، رعایت اصول بهداشت و امنیت زیستی همچنین اجرای برنامه واکسیناسیون مناسب علیه بیماری‌هاست.

نوشته و خبرنگار : دکتر  ا . زارعی دبیر سرویس پزشکی و سلامت و ا حسن پور