مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی در همایش شهرداران استان که در شهرستان قائن برگزار شد بر لزوم توجه پاسداشت زبان فارسی و استفاده از ظرفیت هنرمندان در تبلیغات محیطی گفتمان ساز تاکید نمود.
، علی فرخنده در همایش شهرداران استان با اشاره به حوزه وظیفه فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: مد و لباس، پاسداشت زبان فارسی و تبلیغات محیطی از جمله کارگروه‌هایی است که با مدیریت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در دست اقدام است.
دبیر شورای فرهنگ عمومی استان در این دیدار با اشاره به ضرورت انجام این قبیل از طرح ها در زمینه فرهنگ عمومی، عنوان کرد: توجه دادن به هویت ایرانی اسلامی در حوزه مد و لباس و مقابله با تهاجم فرهنگی و جلوگیری از تولید مدهای غربی با استفاده از ایده های خلاقانه، تقویت و تبیین حوزه مد و لباس با رویکرد ایرانی اسلامی، ایجاد انگیزه و توانمندسازی تولید کنندگان لباس جهت طراحی و تولید لباس ایرانی اسلامی، زمینه‌سازی برای کشف استعدادها و نوآوری برای دوخت پوشاک اسلامی و شناسایی و دعوت از پژوهشگران حوزه مد و لباس ایرانی و طراحی بانک جامع اطلاعات مدو لباس نقاط مختلف استان همچنین طراحی و تولید و عرضه پوشاک ایرانی اسلامی در بستر نمایشگاهی از جمله اهداف رویداد فرهنگی هنری تحت عنوان اصیلا می باشد.
وی در ادامه با توجه به وجود سه ریل اصلی برای این رویداد، گفت: این طرح حول موضوعاتی شامل ایده پردازی و خلاقیت در بازه زمانی اول مردادماه، رویداد پژوهشی در حوزه مد لباس، رویداد تبیینی، تبلیغات و توانمند سازی طراحان و تولید کنندگان در تاریخ مهر، آبان و آذر و نهایتا برپایی نمایشگاه عفاف و حجاب در ایام الله دهه فجر سال جاری در پیش رو خواهد بود.وی با تاکید بر نیاز مبرم در تولید آثار گرافیکی نشأت گرفته از تفکر ایرانی اسلامی، خاطرنشان کرد: برای کمک گرفتن از این آثار در تبلیغات محیطی لازم است با برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی فعالان این عرصه را تقویت نماییم.
فرخنده افزود: اقدامات تبلیغی در حوزه فرهنگی در سطح شهر می‌بایست دارای هوشمندی و هماهنگی خاصی باشد تا در ذهن مخاطب تاثیر مثبت و ناخودآگاه بگذارد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با تاکید بر لزوم حفظ هویت ایرانی اسلامی در تمام حوزه‌های فرهنگی و هنری جامعه، گفت: از لوازم تحریر گرفته تا تابلوهای تبلیغاتی می‌بایست به این نکته توجه کنند و در صورت عدم اقدام مقتضی از سوی نهادهای ذی‌ربط این موضوع از طریق مصوبات شورای فرهنگ عمومی استان پیگیری خواهد شد.
فرخنده با تاکید بر نظارت دقیق نسبت به تبلیغات محیطی در سطح شهرها، عنوان کرد: لازم است این قبیل فضاسازی‌های شهری تنها از طریق کانون‌های آگهی و تبلیغات که دارای مجوز می‌باشند صورت بپذیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی: مطابق قانون هیچ نهادی حق برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری بدون مجوز فرهنگ و ارشاد اسلامی ندارد و در صورت بروز تخلف موظف به پاسخگویی است.

نوشته و خبر نگار : مهدیه حسن پور دبیر سرویس فرهنگی و هنری و ا.حسن پور