پژوهشکده معماری خاک اصفهک موسوم به E.M.C و با وکالت مدیر آن آقای پویا خزائلی و موسسه معماری خاک آروویل هند Auroville Earth به نام “AVEI” تفاهم نامه همکاری مشترک امضاء نمودند. دکتر پویا خزائلی پارسا مدیر پژوهشکده اصفهک ضمن بیان این مطلب افزود: این تفاهم نامه یک همکاری فکری بین AVEI و E.M.C و بیشتر برای فعالیت های آموزشی است با این حال، در آینده ممکن است طرفین از همکاری در این زمینه سود ببرند و سطح همکاری ها را ارتقاء دهند.
خزائلی گفت: پژوهشکدهِ معماریِ خاکِ اصفهک از سال ۱۳۹۴ با هدفِ احیاء دانشِ معماریِ «خشت و گِل» در روستای گِلین اصفهک آغاز به کار کرده است. حرکتی محلی برای شروع از آنچه داشته‌ایم و نمی‌شناسیم تا آنچه می‌تواند بر این پایه شکل بگیرد و مغفول مانده است. تلاش ما بر آن است تا این حرکت نقطه شروعی باشد برای آگاهی از ارزش‌های در دسترس، دانش‌های بومی ساخت و شیوه‌های معماری که طی قرن‌ها راه زیستن انسان در این اقلیم سخت را هموار کرده‌اند. امید بر آنکه در ادامه این مسیر، با تکیه بر دستاوردهای پژوهشی و ساختارهای نوینِ خشتی و گِلی، چراغ راهی باشیم برای ساکنانِ این زمین و هرکجا که طبیعت پاسخ‌های مشابه می‌طلبد برای سکونت، برای زندگی.
به گفته وی: موسسه آروویل Auroville Earth (AVEI) که قبلاً به عنوان مرکز ساختمان / زمین شناخته می شد ، توسط دولت هند، در سال ۱۹۸۹ تاسیس شد و به تدریج تکامل یافت و نام موسسه Auroville Earth را در سال ۲۰۰۴ به خود اختصاص داد. AVEI یک سازمان غیرانتفاعی است که تحت بنیاد Auroville که یک بنیاد مستقل است ثبت شده است.
محمد عرب رئیس اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان طبس فعالیت های پژوهشی و علمی پژوهشکده و جوانان اصفهک در زمینه مرمت و معماری خشت و گلی را بسیار قوی توصیف کرد و گفت: اصفهک مسیر جهانی شده و ثبت جهانی را آغاز کرده و امیدواریم این تفاهم نامه و همکاری مشترک زمینه معرفی ، رشد و توسعه بیشتر منطقه را فراهم نماید.
به گفته وی : بافت تاریخی روستای اصفهک با شماره ۳۱۳۳۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و مشارکت اهالی در مرمت و احیاء بافت تاریخی و احیاء هنرها و مشاغل سنتی و صنایع دستی و آداب و رسوم درکنار ظرفیت های تاریخی ، کشاورزی ، طبیعی و خدادادی منطقه ، این روستا را در فهرست نهایی ثبت دهکده های جهانی گردشگری قرار داده است.