#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

ماه محرم که به روزهای نهم و دهم نزدیک می‌شود، عزاداری ها نه تنها در جای جای ایران اسلامی بلکه در اقصی نقاط این کره خاکی رنگ و بوی دیگری می‌گیرد. مردم خراسان جنوبی هم در روز تاسوعا و عاشورای حسینی با آیین‌های مختلفی در سوگ امام حسین علیه السلام و یاران باوفایش به عزاداری می‌پردازند.

مراسم « هفت منبر» در بیرجند یکی از آیین های خاص و کم نظیر ماه محرم به شمار می رود که در فهرست میراث معنوی کشور نیز به ثبت رسیده است. ˈ این مراسم در عصر تاسوعا توسط زنان برگزار می شود و بانوان با روشن کردن هفت شمع در هفت منبر، مسجد و حسینیه به اجرای این آیین سنتی می‌پردازند.

برگزارکنندگان این مراسم خدام اماکن هستند که در عصر تاسوعا با انداختن پارچه سیاهی برروی منبر و گذاشتن آن در نزدیکی در مسجد یا حسینیه، آماده پذیرایی از عزاداران سالار شهیدان می شوند.

بانوان شرکت کننده در این مراسم پس از نیت کردن، شمعی را درون سینی و کنار این منابر روشن کرده و نذورات خود را از قبیل خرما، شیرینی و پول درون تشتی ریخته و برای روشن کردن شمعی دیگر به یکی دیگر از این مساجد می روند.

آنان تا پایان مراسم و خاموش شدن شمع ها در محل می مانند و هیچکدام از شمع ها را خاموش نمی کنند نذورات جمع آوری شده طی این مراسم به صاحب منبر تعلق داشته و اشک شمع های مزبور نیز در مکانی از مساجد جمع آوری می شود.

مسجدآیتی، مسجد جامع، مسجد خواجه خضر، مسجد حیدرحسن، مسجد صاحب الزمانی، مسجد امام حسن (ع)، چشمه خلیلی (قدمگاه)، منزل دختر آخوند، حسینیه گود و مدرسه معصومیه بیرجند از جمله اماکنی هستند که مراسم هفت منبر در آنها برگزار می شود.

مراسم هفت منبر به شماره ۵۰۷ در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.

مهدیه حسن پور نویسنده،خبرنگار،دبیر سرویس فرهنگی و هنری