#در_خانه_میمانیم

#شکست_کرونا_مردم_همدلی

#کرونا_را_شکست_میدهیم

#رعایت_بهداشت_فردی

 

 رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: هفت شهرستان استان خراسان جنوبی همچنان در وضعیت بسیار پرخطر (قرمز) قرار دارند.

محمد دهقانی فیروزآبادی شامگاه جمعه درباره آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ در استان خراسان جنوبی اظهار داشت: شهرستان‌های بیرجند (مرکز استان)، قاینات، سربیشه، خوسف، نهبندان، فردوس و طبس در وضعیت قرمز هستند.

وی افزود: در حال حاضر ۲۲۳ بیمار دارای مشکلات حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد ۱۰۴ نفر موارد مثبت شناسایی شده مبتلا به کرونا بوده‌اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: از این تعداد هم ۲۰ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) بیمارستان‌های استان بستری و متاسفانه چهار نفر بدحال هستند.

وی بیان کرد: کماکان از عموم مردم درخواست داریم با رعایت نکات بهداشتی، ماسک زدن و پرهیز از تجمعات، به پیشگیری و کنترل بیماری کمک کنند.

براساس آخرین ارزیابی وزارت بهداشت شهرستان‌های بیرجند، خوسف، سربیشه، طبس، فردوس، قاینات و نهبندان در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر)، شهرستان‌های درمیان و بشرویه در وضعیت نارنجی (پرخطر)، شهرستان‌های زیرکوه و سرایان در وضعیت زرد (متوسط خطر) هستند و هیچ شهرستان استان در وضعیت سفید (کم‌خطر) نیست.

اکنون بیش از ۹۰ درصد جمعیت استان خراسان جنوبی در مناطق پرخطر و بسیار پرخطر از نظر شیوع کرونا زندگی می‌کنند و قرار است محدودیت‌های جدید پس از بررسی و تصویب نهایی در مناطق قرمز استان اعمال شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد حضور در تجمعات خانوادگی، دورهمی‌ها و برگزاری مراسم ختم و عروسی بیشترین سهم را در افزایش موارد مثبت کرونا طی یک ماه اخیر در استان داشته است.

همچنین ۸۵ درصد بیماران کرونایی بدون علامت یا با علامت خفیف و متوسط هستند که از این میزان حدود ۳۰ درصد کاملا بدون علائم هستند و لزوم ماسک زدن را برای جلوگیری از انتقال ویروس دوچندان کرده است.