معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: هفته اول سفرهای نوروزی را ایمن‌تر از سال قبل، پشت سر گذاشتیم.

علیرضا عباس‌زاده ضمن عرض تبریک عیدنوروز و سال نو، اظهار کرد: به لطف همت مردم در رعایت مسایل ترافیکی، در هفته اول سفرهای نوروزی، جاده‌های ایمن‌تری را در سطح معابر درون شهری و برون شهری استان، شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه طرح ویژه نوروز در سطح کشور و با همکاری  وزارتخانه های کشور، راه و شهرسازی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مجموعه‌های هلال احمر، نیروی انتظامی و… در جاده‌های درون شهری و برون شهری آغاز شده، تأکید کرد:  مهمترین هدف از اجرای این طرح، افزایش ایمنی تردد در سطح جاده‌ها در راستای کاهش تلفات جاده‌ای است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی به گزارش‌های حوزه‌های متولی اشاره کرد و گفت: از ۲۴ اسفندماه ۱۴۰۲ تا پایان روز اول فروردین ۱۴۰۳ آمار مصدومین تصادفات درون شهری ۶۸ مورد گزارش شده که به نسبت مدت مشابه سال قبل ۲۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

عباس‌زاده ادامه داد: آمار تصادفات درون شهری منجر به فوت با توجه به اینکه هیچ مورد فوتی نداشتیم، نسبت به مدت مشابه سال گذشته صد درصد کاهش داشته است.

وی با تأکید بر کاهش ۱۶ درصدی شمار مجروحین تصادفات برون شهری، اظهار داشت: طی این مدت ۷۳ نفر در سطح محورهای مواصلاتی استان مجروح شده‌اند.

به گفته وی؛ طی این یک هفته چهار نفر از کاربران جاده‌ای استان فوت کرده‌اند که به نسبت مدت مشابه سال قبل با ۴۳ درصد کاهش روبرو بوده است.

معاون استاندار خراسان جنوبی با اشاره به افزایش مخاطرات در سطح جاده‌ها با توجه به رشد سفرها، گفت: براساس آمار مراجع رسمی، در ایام نوروز امسال هم، در سطح کشور شاهد تلفات جانی کاربران جاده‌ها هستیم که خوشایند نیست و جای نگرانی دارد.

عباس‌زاده از تشکیل جلسات مستمر ستاد راهبری تصادفات و خدمات سفر در استان گفت و متذکر شد: با استفاده از تجربه‌های گذشته، تمهیدات لازم برای پذیرایی از مسافران نوروزی اندیشیده شده است.

وی با تأکید بر اینکه همه راه‌های استان استانداردهای لازم برای بهره برداری را دارند، گفت: لازم است کاربران جاده‌ای با رعایت اصول فنی از سلامت خودروی خود مطمئن شوند و از رانندگی در حالت خستگی و خواب آلودگی پرهیز کنند تا سفری ایمن داشته باشند.

معاون استاندار متذکر شد: مسافران و هم استانی‌ها لازم است با توجه به شرایط جوی، جغرافیای استان و فاصله دور مناطق جمعیتی، توصیه‌های ایمنی را جدی بگیرند.

عباس‌زاده با تأکید بر اینکه طبق گزارش‌های رسمی، نقص فنی کمترین عامل مؤثر در تصادفات است، بیان کرد: انحراف به چپ و تخطی از سرعت مطمئنه همواره پرخطرترین رفتارها در رانندگی است که منجر به تصادف می‌شوند.

وی با ذکر این نکته که تا الان با حضور نیروهای امدادی، نظارتی و عملیاتی، نسبت به سال گذشته وضعیت جاده‌ها از نظر تردد و شرایط ترافیکی نرمال بوده است، اظهار امیدواری کرد: با رعایت اصول ایمنی توسط رانندگان، هیچ حادثه‌ای نداشته باشیم و همه هموطنان سفرهای خوب و امنی داشته باشند.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور