رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی در خصوص کلاهبرداری با ترفند فروش نوروزی هشدار داد.

سرهنگ الوانی رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی گفت: هم‌زمان با نزدیک شدن به روز‌های پایانی سال، شاهد افزایش حراج و فروش ویژه از سوی فروشگاه‌های اینترنتی به مناسبت نزدیکی عید نوروز هستیم، از طرفی دیگر نیز بسیاری از کاربران با توجه به محدودیت‌های زمانی و مکانی سعی می‌کنند خرید‌های نوروزی خودشان را از فروشگاه‌های اینترنتی انجام دهند، که این موضوع زمینه مناسبی را برای کلاهبرداران ایجاد کرده است تا در پوشش حراج‌های آنلاین بزرگ و استثنایی، شهروندان را فریب دهند.

او افزود: در روش دیگر مجرمان سایبری با قرار دادن درگاه‌های پرداخت جعلی در سایت خود، اطلاعات کارت بانکی کاربران را هنگام پرداخت مبلغ سرقت کرده و حساب بانکی آن‌ها را خالی می‌کنند.

سرهنگ الوانی بیان کرد: بررسی پرونده‌های مربوط به این‌گونه سایت‌ها نشان می‌دهد که دریافت بیعانه و عدم ارسال کالا، فروش کالای تقلبی و تخفیف‌های غیر‌واقعی از جمله ترفند‌هایی است که مجرمان سایبری از آن‌ها برای فریب کاربران استفاده می‌کنند.

رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی ادامه داد: یکی دیگر از ترفند‌های کلاهبرداران در ایام نزدیک عید نوروز و تعطیلات، ایجاد کانال، گروه و سایت‌های جعلی در زمینه فروش تور‌های مسافرتی با قیمت‌های بسیار پایین است؛ از این رو به افرادی که قصد مسافرت در تعطیلات نوروزی را دارند، توصیه می‌شود برای تهیه بلیت یا رزرو محل اقامت به‌صورت اینترنتی، از مراکز معتبر که دارای مجوز‌های لازم در زمینه گردشگری هستند، اقدام کرده و از پرداخت وجه به افراد ناشناس در فضای مجازی جداً خودداری کنند.

او تصریح کرد: به منظور جلوگیری از قربانی‌شدن در فضای مجازی به شهروندان توصیه می‌شود به‌سادگی فریب وعده‌های پوچ و تبلیغات اغوا‌کننده کلاهبرداران سایبری را نخورده و قبل از رؤیت و اطمینان از اصالت کالا، اقدام به پرداخت بیعانه نکنند و از فروشگاه‌هایی خرید کنند که نماد اعتماد الکترونیکی داشته باشند.

سرهنگ الوانی اظهار کرد: شهروندان به‌منظور جلوگیری از قربانی‌شدن در این زمینه هرگز از طریق لینک‌های ارائه‌ شده در صفحات و کانال‌های فضای مجازی اقدام به پرداخت وجه نکنند و حتی‌الامکان پرداخت را درب منزل و هنگام تحویل گرفتن کالا انجام داده و در پرداخت‌های خود، درگاه پرداخت بانکی را بررسی نموده و اطلاعات حساب بانکی خود را در لینک‌های مشکوک وارد نکنند.

رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی گفت: سایت پلیس فتا به آدرس الکترونیکی www.cyberpolice.gov.ir آماده دریافت گزارش‌های مردمی بوده و کاربران می‌توانند آخرین اخبار، حوادث و رویداد‌های سایبری را از این سایت دریافت کنند.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور