رئیس اداره پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی گفت: از امروز تا ۲۴ ساعت آینده وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در خراسان جنوبی قابل پیش‌بینی است و در این زمینه هشدار سطح زرد صادر شد.

جواد نخعی  افزود: براساس الگوی نقشه‌ها، داده‌ها و تصاویر ماهواره‌ای هواشناختی تا اواخر وقت امروز افزایش ابر، رگبار و رعد و برق پراکنده با احتمال برخورد صاعقه در مناطق کوهپایه‌ای پیش‌بینی می‌شود.

وی گفت: همچنین وزش شدید تا خیلی شدید باد سبب خیزش گرد و خاک، کاهش کیفیت هوا و دید افقی می‌شود و منطقه اثر این وضعیت جوی، سراسر استان است.

رئیس اداره پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی ادامه داد: تغییرات دما طی ۲۴ ساعت آینده روند کاهشی دارد و از شدت گرمای هوا کاسته می‌شود.

وی با بیان اینکه شرایط جوی امروز در خراسان جنوبی ناپایدار است گفت: در شبانه‌روز گذشته بارش به میزان چهار میلیمتر از ایستگاه باران‌سنجی آتشکده نهبندان، حدود سه میلیمتر از ایستگاه علی‌آباد رزاعین و بارش کمتر از یک میلیمتر از ایستگاه نهبندان گزارش شده است.

نخعی افزود: در ۲۴ ساعت گذشته بندان و دهسلم با بیشینه دمای ۴۳ درجه گرمترین و سربیشه با کمینه دمای ۱۸ درجه خنک‌ترین نقطه استان بودند، تغییرات دمایی در مرکز استان هم بین ۲۲ و ۳۵ درجه ثبت شد.

اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی درباره وزش شدید تا خیلی شدید باد در این استان مطابق روزهای اخیر هشدار سطح زرد صادر کرد.

براساس این هشدار هواشناسی احتمال اختلال موقتی در تردد جاده‌ای، آسیب به درختان آسیب‌پذیر و نهال‌های جوان، خسارت به پوشش، سازه گلخانه‌ها و سقف‌های موقت، خطر سقوط اجسام و روان‌آب محدود وجود دارد.

همچنین خودداری از سفرهای غیرضروری، رعایت سرعت مطمئنه، اطمینان از پوشش و استحکام سازه گلخانه‌ها و سقف‌های موقت، پرهیز از رفتن به فضای باز به ویژه سالمندان، کودکان و افراد دارای بیماری‌های خاص، مراقبت از کندوهای زنبور عسل، خودداری از چرای دام، جابه‌جایی و اسکان در حاشیه رودخانه‌های فصلی توصیه می‌شود.