#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

 اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی نسبت به نفوذ و فعالیت توده هوای ناپایدار جوی از روز شنبه به‌صورت وزش باد شدید، خیزش گرد و خاک، رگبار باران و احتمال جاری شدن سیلاب هشدار داد.

به گزارش روز جمعه خبر و هنر از اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی براساس این هشدار سطح نارنجی (اقدام ضروری)، ناپایداری جوی بعد از ظهر فردا شروع می‌شود و تا اواخر وقت دوشنبه هفته آتی ادامه دارد.

وزش شدید تا خیلی شدید باد، خیزش گرد و خاک، کاهش کیفیت هوا و دید افقی از مخاطرات این شرایط جوی در روز شنبه است و برای روزهای یکشنبه و دوشنبه نیز وزش شدید تا خیلی شدید باد، خیزش گرد و خاک، رگبار باران و رعد و برق، در مناطق مستعد و مرتفع احتمال بارش تگرگ، خطر برخورد صاعقه و برق‌گرفتگی پیش‌بینی می‌شود.

با توجه به شدت بارش‌های رگباری یکشنبه تا دوشنبه، وقوع روان‌آب، آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن برخی مسیل‌ها می‌تواند خسارت ایجاد کند.

منطقه اثر ناپایداری جوی تا اواسط هفته آینده سراسر استان خراسان جنوبی خواهد بود و طبق هشدار نارنجی هواشناسی، احتمال خسارت گسترده زیاد است.

با تشدید فعالیت این سامانه در روزهای آتی اختلال در تردد جاده‌ای بر اثر کاهش دید افقی و لغزندگی جاده‌ها، وقوع روان‌آب و آبگرفتگی معابر عمومی (یکشنبه تا دوشنبه)، سیلابی شدن برخی مسیل‌ها و خطر برخورد صاعقه، احتمال خسارت به باغات، مزارع و قنوات، خسارت به سازه و پوشش گلخانه‌ها، جدا شدن سقف‌های موقت، شکسته شدن درختان آسیب‌پذیر و نهال‌های جوان، سقوط اجسام از ارتفاع و آسیب دیدن انواع تیر و دکل‌ قابل پیش‌بینی است.

بر این اساس پرهیز از سفرهای غیرضروری، احتیاط در رانندگی، خودداری از قرار گرفتن افراد گروه‌های حساس، کودکان و سالمندان در فضای باز، صعود به ارتفاعات، اسکان و چرای دام در حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی، اطمینان از استحکام سازه‌ها، پاکسازی جوی‌ها، آبراهه‌ها و کانال‌های عبور آب توصیه می‌شود.