مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: در پی بارندگی شبانه روز گذشته در بیشتر مناطق استان روان آب جاری شده است و در شهرستان‌های نهبندان و خوسف شاهد سیلاب‌ شدیدتری هستیم.

محمدعلی آخوندی  افزود: حتی در نهبندان سیلاب وارد منطقه شهری نیز شده که خساراتی را به بار آورده است.

وی گفت: اکنون در تمامی رودخانه‌های فصلی شهرستان خوسف سیل جاری است و تردد در این مناطق به علت بسته شدن مسیرها امکانپذیر نیست.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی اظهار کرد: در منطقه ماژان به سمت قلعه زری و نیز سرچاه عماری و مختاران و برخی مناطق در نهبندان به دلیل اینکه آبنماهای زیادی دارد و مسیر سیلابی است، تردد مختل شده و رانندگانی که به هشدارها توجه نکردند پشت آبنماها مانده اند.

سیلاب مسیرهای فرعی و روستایی را بست

وی گفت: در خوسف نیز مسیرهایی که از رودخانه عبور می‌کند به علت جاری بودن سیلاب در آبنماها امکان تردد نیست لذا درخواست می‌شود مردم از تردد به سمت این منطقه به ویژه در مسیرهای روستایی و فرعی خودداری کنند.

آخوندی ادامه داد: بر اثر بارندگی و جاری شدن سیلاب برخی از مسیرهای فرعی و روستایی استان مسدود است که مردم باید از رفتن به این مناطق خودداری کنند.

وی با بیان اینکه به قنوات، اراضی کشاورزی و به صورت محدود در برخی مناطق به تاسیسات خساراتی وارد شده است گفت: اکنون تردد در راه‌های اصلی استان مشکلی ندارد.

مردم از رفتن به مناطق روستایی و کوهستانی پرهیز کنند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی افزود: به علت جاری شدن روان آب و سیلابی شدن آبنماها و رودخانه‌های فصلی در شهرستان‌های بیرجند، خوسف و نهبندان و برخی از مناطق روستایی شهرستان درمیان، مردم از رفتن به مناطق روستایی، فرعی و کوهستانی پرهیز کنند.

وی گفت: نیروهای راهداری در مسیرها و راه‌های مسدود شده مستقر هستند اما با توجه به ادامه بارندگی بعد از فروکش کردن سیلاب بازگشایی انجام می‌شود.

بارش‌ها در شرق استان شدید است

آخوندی تصریح کرد: بارندگی‌ها به ویژه در شرق استان ممکن است رگباری و شدید باشد و سیلاب به راه بیندازد لذا مردم هشدارها را جدی بگیرند.

فعالیت سامانه بارشی جدید از دیروز (پنجشنبه) در خراسان جنوبی آغاز شد و با توجه به بارش گسترده در اکثر نقاط استان وقوع روان آب، آبگرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌های فصلی قابل پیش‌ بینی است که در این زمینه هشدار هواشناسی سطح نارنجی  صادر شد.

بارش‌های رگباری و سیل آسا هفته گذشته در خراسان جنوبی  خسارات مالی سنگین بر جای گذاشت اما خسارت جانی ناشی از سیل اخیر در این استان گزارش نشد.

نوشته و خبر نگار :مهدی نقی پور و ا.حسن پور