مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان خراسان جنوبی گفت: از آغاز عملیات خرید تضمینی گندم در سال جاری تاکنون هزار و ۶۰۰ تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان خریداری شده است.

مجید اسداللهی افزود: خرید گندم در خراسان جنوبی از اواخر اردیبهشت امسال شروع شد و همچنان این روند تا شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

وی بیان کرد: ۱۷ مرکز خرید تضمینی گندم کشاورزان در استان دایر است که سعی می‌کنیم با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در این مراکز محصول کشاورزان را تحویل بگیریم.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان جنوبی گفت: امسال نیز به محض خرید و ثبت اطلاعات کشاورزان در سامانه پهنه‌بندی داده‌های کشاورزی از طریق بانک عامل، پرداخت بها گندم خریداری شده به حساب کشاورزان به سرعت انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: ضرورت دارد کشاورزان از ثبت اطلاعات خود مثل شماره حساب بانکی معتبر در سامانه پهنه‌بندی مطلع شوند تا در زمان تحویل گندم با مشکلی روبه‌رو نشوند.

اسداللهی گفت: اطلاعات کشاورزان در سایت پهنه‌بندی به دقت ثبت شده و چنانچه فردی اطلاعات خود را در این سامانه ثبت نکرده باشد، امکان پرداخت بهای گندم خریداری شده به اسم او وجود نخواهد داشت.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم امسال با توجه به شرایط خشکسالی و کاهش میزان تولید حدود ۱۵ هزار تن گندم را خریداری کنیم.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان جنوبی گفت: برای حمایت از کشاورزان، قیمت هر کیلوگرم گندم خرید تضمینی از ۲ هزار و ۵۰۰ تومان به پنج هزار تومان افزایش یافته است.

سطح زیر کشت گندم آبی و دیم در خراسان جنوبی ۲۱ هزار هکتار است که پیش‌بینی می‌شود امسال از این سطح ۴۳ هزار تن گندم برداشت شود.