🔹معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی گفت: هر فرد در جامعه باید یک سفیر مبارزه با مواد مخدر باشد.
خوش خبر با بیان این مطلب در همایش تجلیل از فعالان عرصه مبارزه با مواد مخدر استان خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت موضوع، همه ما باید احساس مسئولیت کرده، سفیری برای مقابله با این پدیده شوم باشیم.
🔹وی متذکر شد: اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر، به تنهایی کافی نیست، باید سن سفیران را کاهش دهیم تا هر کودک و نوجوان، یک سفیر در هر خانواده باشد.
🔹معاون استاندار تصریح نمود: مواد مخدر و قاچاق آن، از جمله معضلاتی است که سلامت جامعه را تهدید می کند.
🔹خوش خبر افزود: مبارزه با مواد مخدر، باید در دو حوزه داخلی و خارجی دنبال شود.
🔹وی ادامه داد: در بعد خارجی، همه کشورها اذعان دارند که ما در مسیر مبارزه هوشمند با مواد مخدر، پیشرو هستیم.
🔹به گفته وی؛ دقت نظر و جدیت ما در این زمینه با باورها و اعتقادات دینی و مذهبی مان ارتباط مستقیمی دارد.
🔹معاون استاندار خاطر نشان کرد: وقتی کشوری در همسایگی ما وجود دارد که تولید مواد مخدر را به صورت تناژی دنبال می کند، باید تلاش ها را برای مقابله با ورود مواد مخدر افزایش دهیم.
🔹خوش خبر تأکید کرد: برای مبارزه با مواد مخدر باید از همه ظرفیت ها، حتی نخبگان دانشگاهی در این راه استفاده کنیم.
🔹دادستان مرکز استان نیز در این همایش گفت: احکام صادره برای قاچاقچیان مواد مخدر در سال جاری با قید فوریت در دادگستری استان اجرا می شود .
🔹حجت الاسلام و المسلمین نسایی متذکر شد: در سال جاری محیط و فضای منطقه برای فعالیت این افراد ناامن تر از گذشته خواهد شد.
🔹وی افزود:بنا به برنامه ریزی های انجام شده، از این پس اموال محکومان قاچاق مواد مخدر نیز مصادره می شود.

🔹دادستان خاطرنشان کرد: سال گذشته ۱۱۷ هزار پرونده تشکیل شد که از این تعداد ۵۴ هزار و ۷۰۰ پرونده متعلق به دادسرا های استان و ۶۷ درصد نیز مربوط به مواد مخدر بود.
🔹حجت الاسلام و المسلمین نسایی ادامه داد: بر اساس آمارهای اعلام شده در حال حاضر ۱۹ هزار معتاد در استان وجود دارد که بر همین اساس ۸۰ هزار خانواده یعنی یک دهم جمعیت استان، گرفتار این معضل هستند.
🔹وی تأکید کرد: همانطور که مردم برای مهار و شیوع بیماری کرونا پای کار آمدند، در حال حاضر نیز باید همه برای مبارزه با مواد مخدر کمک کنند.
🔹دبیر هماهنگی شورای مبارزه با مواد مخدر استان نیز گفت: اگر چه همه سازمان ها و نهادهایی که در استان برای مباحث مبارزه با مواد مخدر پای کار آمدند، بی نظیرند اما هنوز هم مباحث در این خصوص جا نیفتاده است.
🔹حسنی مقدم افزود: از ابتدای سال جاری تا کنون ۲۳ تن مواد مخدر کشف شده که این میزان سال گذشته ۷۵ تن بوده است.
🔹وی ادامه داد: مواجهه بامواد مخدر در سال جاری ۵۰ درصد افزایش داشته است .
🔹به گفته وی؛ نرخ شیوع و مصرف مواد مخدر ۳.۸ دهم درصد بوده است .
🔹دبیر هماهنگی شورای مبارزه با مواد مخدر استان گفت: باید باور اشتباه استفاده از مواد مخدر برای پیشگیری از ابتلا به کووید ۱۹ را در جامعه از بین برد.
🔹حسنی مقدم اظهار داشت: در حال حاضر ۴۶ سمن و ۸۶ مرکز درمان و کاهش آسیب فعال است و به علاوه ۱۴ هزار و ۸۵۰ نفر نیز تحت پوشش این مراکز می باشند.
🔹به گفته وی؛ ۲۳ دستگاه دولتی نیز در شورای فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر فعال هستند.
🔹وی تأکید کرد: از موضوعات مهم پس از درمان اعتیاد، اشتغال این افراد است و جمعیت بیکاران این معضل خانمان‌سوز در استان ۶۰۰ نفر می باشد که باید به چرخه کار و فعالیت مفید در جامعه باز گردند.
🔹حسنی مقدم همچنین از پایین آمدن سن اعتیاد در پهنه جهانی به عنوان زنگ خطر یاد کرد و گفت: باید در این راستا تلاش و برنامه ریزی دقیق تری انجام داد