🔹استاندار خراسان جنوبی از نگاه مثبت سازمان مدیریت بحران کشور در جبران خسارت های سیل استان خبر داد.
جواد قناعت امروز سه شنبه با اعلام این خبر، به تشریح نتایج دیدار خود با محمدحسن نامی رئیس سازمان مدیریت بحران کشور که با حضور رئیس مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و مدیرکل مدیریت بحران استانداری همراه بود، پرداخت.
🔹وی با اشاره به خسارت ۵۴ هزار و ۲۸۰ میلیارد ریالی استان از سیل اردیبهشت ماه، تصریح کرد: بارش های قابل توجه اردیبهشت ماه که با توجه به خشکسالی های دو دهه ای استان، خوشحالی مردم به ویژه کشاورزان و دامداران را هم به همراه داشت، خسارت هایی به زیرساخت های راه ها، شریان های حیاتی(آب، برق، گاز)، مجتمع های آبرسانی روستایی، چاه های کشاورزی، قنوات، طرح های عمران شهری و روستایی، بخش مسکونی و … وارد کرد.
🔹استاندار با بیان اینکه دیدار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با هدف تشریح خسارت های وارده انجام شد، اظهار داشت: اداره کل مدیریت بحران استانداری براساس گزارش تیم ارزیابی، مستندات تصویری و مکتوب جامعی از خسارت ها آماده کرده بودند که در قالب مکاتبه به سازمان مدیریت بحران ارسال شده بود و در این دیدار درخصوص گزارش ارسال شده، توضیحاتی ارائه گشت.
🔹قناعت به اولویت بندی های صورت گرفته در زمینه پیگیری حوزه های آسیب دیده از سیل اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع و تعدد و تکثر جامعه برخوردار، بحث بازسازی قنوات، بازگشایی راه ها و رفع آسیب اراضی کشاورزی در اولویت برنامه ها قرار گرفته و تأمین اعتبار ویژه و اضطراری برای جبران این خسارت ها، در این دیدار مورد تأکید قرار گرفت.
🔹به گفته وی؛ موافقت سازمان مدیریت بحران با پرداخت اعتبار اضطراری در اسرع وقت از نتایج خوب این دیدار بود.
🔹وی متذکر شد: تأمین یک اعتبار ویژه و فوری به منظور پرداخت به خانواده های آسیب دیده از سیل در قالب کمک معیشتی از دیگر درخواست های ما در این نشست بود که با موافقت رئیس سازمان مدیریت بحران کشور همراه شد.
🔹استاندار ادامه داد: در این دیدار از دبیر شورای عالی مدیریت بحران کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور دعوت شد در اولین فرصت سفری به خراسان جنوبی داشته باشند که با این پیشنهاد موافقت شد.
🔹قناعت افزود: حضور رئیس سازمان مدیریت بحران کشور و رصد میدانی مناطق آسیب دیده در تسریع در روند پاسخگویی به مطالبات استان و تأمین اعتبارات جبران خسارت ها مؤثر خواهد بود.
🔹وی متذکر شد: مهمترین درخواست ما تأمین اعتبارات لازم برای جبران خسارت هاست و قطعاً اهتمام سازمان مدیریت بحران در این زمینه در رفع مشکلات پیش آمده نقش بسزایی دارد.
🔹شایان ذکر است: در اثر سیل اردیبهشت ماه ۳۶۷ واحد مسکونی روستایی و شهری،۳۵۳ رشته قنات، تعدادی از بندهای خاکی، سیل بندهای حفاظتی شهری و روستایی، ابنیه راه ها و … خسارت دیده و هزار و ۷۸ رأس دام نیز تلف شدند.
🔹براساس گزارش اکیپ های ارزیابی، خسارت های وارده به بخش راه بیش از ۳۱ هزار و ۸۸۴ میلیارد ریال، بخش کشاورزی بیش از ۱۴ هزار میلیارد ریال، بخش عمران شهری هزار و ۶۷۴ میلیارد ریال، بخش عمران روستایی هزار و ۳۲۷ میلیارد ریال و سایر بخش ها هم بالغ بر ۲ هزار میلیارد ریال می باشد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور