استاندار خراسان جنوبی با گلایه از زمان‌بر شدن روند اجرای طرح مجتمع های گلخانه‌ای گفت: نگاه‌های تنگ‌نظرانه و سخت‌گیری‌های بی‌مورد، ترمز توسعه و فرصت‌سوزی آبادانی استان است.

محمد صادق معتمدیان روز دوشنبه در نشست ستاد گلخانه‌های استان اظهار داشت: این طرح باید هرچه زودتر وارد فاز عملیاتی شده و تشریفات و کاغذبازی نباید مانع انجام کار شود.

وی با تشریح اهمیت پروژه احداث هزار هکتار گلخانه در استان تصریح کرد: هدف‌گذاری این است که تا پایان سال، نیمی از تعهدات اجرا شود و این اجرا به معنای واگذاری زمین، احداث سازه‌ها و رسیدن به مرحله تولید است.

استاندار خراسان جنوبی گفت: در احداث زیرساخت‌ها و سازه‌های گلخانه‌ای باید به اقلیم هر منطقه توجه و از پیمانکاران و سرمایه‌گذاران بومی استان استفاده کرد و به دنبال آن باشیم تا هزینه‌های تمام شده به حداقل برسد.

وی تشریح مزایای طرح برای مردم را ضروری برشمرد و خاطرنشان کرد: «نهضت گلخانه» به ادبیات اقتصادی استان اضافه شده و ضرورت دارد منافع این طرح بزرگ تشریح شود تا استقبال مردم و سرمایه‌گذاران استان را شاهد باشیم.

معتمدیان افزود: برگزاری کارگاه‌های آموزشی و توجیهی، ارتباط با استان‌های موفق در حوزه گلخانه و تشریح مزایای طرح از جمله وام ارزان قیمت و تامین زیرساخت‌ها باید در دستور کار متولیان این پروژه به ویژه جهاد کشاورزی استان باشد.

وی گفت: در بخش منابع طبیعی باید موانع را برطرف کرده و تغییر رویکرد بدهیم، زیرا یکی از دلایل متوقف شدن پروژه‌های دولتی، کاغذ بازی و مشمول زمان شدن طرح‌هاست و زمان‌بر شدن پروژه ها، موجب افزایش هزینه‌های تمام شده و هدررفت بیت المال است.

استاندار خراسان جنوبی در پایان دستور داد، طی ۴۸ ساعت آینده، برنامه زمان‌بندی طرح مجتمع‌های گلخانه‌ای تا پایان سال، شامل جزئیات طرح از مرحله استعلامات و واگذاری زمین تا مرحله وام، احداث سازه و فروش محصولات به استانداری ارائه شود.

ابتدای جلسه گزارش چگونگی فراخوان عمومیِ مجتمع‌های گلخانه‌ای استان در چهار شهرستان نهبندان، سربیشه، زیرکوه و سرایان قرائت شد و مشکلات مربوط به طرح مورد بحث و بررسی قرار گرفت.