رییس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی گفت: مراکز درمان تامین اجتماعی استان به ویژه بیمارستان میلاد دارای امکانات و تجهیزات خوبی است اما با کمبود پزشک متخصص مواجه هستند که باید در این زمینه چاره‌اندیشی شود.

حسین خسروی روز دوشنبه در نشست جمع‌بندی مباحث سفر معاونان وزیر و مدیران سازمان‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خراسان جنوبی که در استانداری برگزار شد، افزود: باید مسوولان کشوری توجه خاصی به خراسان جنوبی به دلیل کم برخورداری و پراکندگی جمعیت داشته باشند.

وی بیان کرد: جزئیات مسائل و مشکلات حوزه کارگری و تامین اجتماعی را باید مسوولان مربوطه مطرح کنند به عنوان مثال در صندوق تامین بازنشستگان پیگیری همسان سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان خواسته به حقی است.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با توجه به بُعد مسافت طولانی استان از مرکز و آماده نبودن زیرساخت‌ها در این منطقه نسبت به سایر نقاط کشور، سرمایه‌گذاران بخش خصوصی کمتر برای سرمایه‌گذاری به این استان می‌آیند لذا توجه ویژه دولتمردان به خراسان جنوبی را می‌طلبد.

وی با اشاره به مشکلات شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در مرغداری‌های خراسان جنوبی گفت: شیوع آنفلوانزا به صنعت طیور استان خسارت زیادی وارد کرده است که پیگیری جدی را می‌طلبد.

خسروی ادامه داد: واحدهای خسارت دیده حداقل ۲ ماه باید قرنطیه باشند و اکنون که در آستانه سال نو قرار داریم، عدم پرداخت حقوق کارگران و کارفرمایان مشکلاتی را برای جامعه ایجاد خواهد کرد.

وی همچنین خواستار تکمیل چارت سازمانی و اختصاص اعتبار برای بازسازی ساختمان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان بیرجند شد و گفت: مسوولان نباید در دیدارها و نشست‌های خود وعده یا قول‌های محقق نشدنی به مردم بدهند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی هم گفت: در حال حاضر ۴۸۸ بنگاه اقتصادی کمتر از ۵۰ نفر نیروی کار و ۵۰۰ بنگاه اقتصادی بین ۵۰ تا ۱۵۰ نیروی کار و بیش از آن در استان وجود دارد.

غلامرضا اشرفی افزود: سهم اشتغال استان در حوزه خدمات ۴۲ درصد، حوزه کشاورزی ۲۸.۵ و حوزه صنعت ۳۰ درصد است.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی در فصل پاییز امسال رتبه دوم نرخ بیکاری را در کشور کسب کرد اظهار داشت: در حال حاضر ۹۲۱ تعاونی فعال و ۱۹ تعاونی با ثبت ۲۶ برند در استان فعالیت دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی ادامه داد: برندسازی محصولات از ضروریات مهم فعالیت‌های اقتصادی است که باید تعاونی‌های استان برای معرفی محصولات خود همچنین شناخته شدن بیشتر تولیدات خود به این مهم توجه داشته باشند.

وی از ۳۸۵ هزار بیمه شده تامین اجتماعی در خراسان جنوبی خبر داد و گفت: این افراد از خدمات ۲ بیمارستان، ۶ مرکز دندانپزشکی و ۱۲ مرکز درمانی ملکی سازمان در سطح استان بهره‌مند می‌شوند.

اشرفی خواستار تخصیص اعتبار به پروژه‌های نیمه‌تمام طرح اشتغال پایدار در خراسان جنوبی شد و گفت: پروژه‌های ورزشی حوزه کارگری و شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) در شهرستان‌های مختلف باید تعیین تکلیف شود.

وی ادامه داد: افزایش سهم استان کم‌برخوردار خراسان جنوبی از تفاهم‌نامه بین صندوق کارآفرینی امید و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از دیگر مطالبات استان است.

وی همچنین خواستار تامین اعتبار برای مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای استان شد و گفت: در حوزه صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر، سرمایه‌گذاری مجموعه‌های اقتصادی در استان پیگیری شود.

معاون امور اقتصادی، معاون روابط کار و معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به همراه ۲۲ مدیرکل و روسای سازمان‌های وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از روز شنبه (چهارم بهمن) وارد خراسان جنوبی شدند و تا امروز در قالب گروه‌های مختلف در شهرستان‌های استان حضور یافتند.

گروه کاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این سفر ضمن بازدید از طرح‌های اشتغالزا و بنگاه‌های اقتصادی خراسان جنوبی، با مدیران واحدهای تولیدی درباره مسائل و مشکلات آنها از نزدیک گفت و گو کردند.

نشست جمع‌بندی سفر مسوولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خراسان جنوبی عصر امروز در بیرجند برگزار شد.