مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان جنوبی گفت: نصب تجهیزات مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب بیرجند به اتمام رسید و این طرح تا پایان آذر ماه به بهره‌برداری می‌رسد.

حسین امامیافزود: با نصب تجهیزات مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب بیرجند، مرحله تست با آب را انجام دادیم و در ۲ هفته آینده با فاضلاب هم تست خواهد شد.

وی گفت: مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب بیرجند با کمک فاینانس در دست احداث بوده و از نوع هوازی است که تاکنون ۲۳ میلیون یورو برای اجرای این پروژه هزینه شده و در مجموع با قیمت روز تاکنون بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان هزینه‌کرد داشته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان جنوبی بیان کرد: این پروژه بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و یکسری اقدامات جزئی آن باقی مانده که به‌زودی بهره‌برداری آزمایشی را شروع می‌کنیم و تلاش ما این است تا پایان آذر ماه مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

وی گفت: با بهره‌برداری کامل از این تصفیه‌خانه ضمن افزایش ظرفیت تصفیه فاضلاب در شهر بیرجند شاهد ارتقای کیفیت پساب تولیدی نیز خواهیم بود.

امامی درباره علت تاخیر در اجرا و بهره‌برداری این پروژه گفت: برخی تنگناهای مالی در سال‌های اخیر تا حدودی این پروژه را با چالش روبه‌رو کرد و چند بار بهره‌برداری آن با تاخیر مواجه شد، تامین تجهیزات از خارج کشور و وجود تحریم‌ها هم در روند تاخیر اثرگذار بود.

وی اظهار داشت: تلاش ما این است که به‌صورت کامل در شهر بیرجند شبکه فاضلاب را اجرا کنیم و تاکنون این طرح هم پیشرفت فیزیکی بیش از ۹۰ درصد دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان جنوبی افزود: افتتاح مدول دوم تصفیه‌خانه بیرجند فرصتی است که بتوانیم بخشی از آب شهرک صنعتی بیرجند، آب مورد نیاز شهرک صنعتی خوسف و معادن منطقه را از این محل تامین کنیم.

وی در پاسخ به گلایه‌مندی مردم درخصوص انتشار بوی بد پساب تصفیه‌خانه بیرجند گفت: بوی بد پساب فاضلاب بیرجند از محل برکه‌های فاز نخست است و با بهره‌برداری از مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب بیرجند بوی پساب وضعیت بسیار خوبی نسبت به گذشته خواهد داشت و به‌شدت کاهش خواهد یافت.

امامی ادامه داد: با بهره‌برداری از مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب بیرجند به دلیل اینکه فاز نخست تصفیه‌خانه همچنان مورد استفاده خواهد بود، این مساله به‌صورت کامل رفع نخواهد شد اما شدت بو کاهش خواهد داشت.