معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: نخستین شهرک تخصصی محصولات مزیت‌دار خراسان جنوبی با سرمایه گذاری اولیه ۲۰۰ میلیارد تومان در حال احداث است.

جواد اشرفی شعار سال را فرصتی برای برداشتن موانع و مقررات دست و پاگیر از مسیر تولیدکنندگان برشمرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی به تشریح اقدامات استان در زمینه حذف موانع از مسیر تولید پرداخت و تصریح کرد: شرکت‌های دانش بنیان به عرصه اقتصاد ورود پیدا کردند تا از ظرفیت آنها در افزایش راندمان تولید و به سرانجام رساندن طرح‌های نیمه تمام و نیمه فعال استفاده شود.

به گفته وی از ظرفیت نخبگان علمی هم در راستای عارضه‌یابی و رفع مشکلات در واحدهای نیمه فعال و راکد استفاده می‌شود که تاکنون نتایج خوبی به همراه داشته است.

معاون استاندار خراسان جنوبی از تشکیل ستاد احیای واحدهای نیمه فعال در استان خبر داد و گفت: این ستاد در راستای تحقق شعار سال و با هدف شناسایی واحدهای نیمه فعال و راکد شکل گرفته است.

اشرفی با تأکید بر اینکه تولی گری این ستاد با اداره کل صمت است، اظهار کرد: اقدامات این ستاد که به صورت هفتگی برگزار می‌شود، احصای مشکلات و رفع آنها از مسیر تولید کنندگان سبب شده ۱۹۹ واحد تولیدی راکد به چرخه تولید برگردند.

وی با اشاره به اینکه خراسان جنوبی در دو حوزه معدن و کشاورزی، جزو استان‌های سرآمد است و حرف برای گفتن دارد، خاطرنشان کرد: خراسان جنوبی با تولید ۹۸ درصد زرشک بی‌دانه، با کیفیت‌ترین زعفران و بیشترین حجم عناب تولیدی در دنیا زبانزد است.

معاون استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: بنا به تأکید مقام معظم رهبری و سیاست‌های دولت سیزدهم مبنی بر مردمی کردن اقتصاد، این موضوع به طور ویژه در خراسان جنوبی دنبال شده است.

اشرفی با بیان اینکه بیش از ۳۰۰ هزار بهره‌بردار در ۵ شهرستان استان از طریق کاشت و تولید محصولات مزیت‌دار ارتزاق می‌کنند، اظهار کرد: در انجام فرآیند تکمیل زنجیره ارزش، بهره‌برداری، بسته‌بندی و تولید محصولات فرآوری شده، اقدامات خوبی در استان صورت گرفته است.

وی تأکید کرد: در همین راستا، نخستین شهرک تخصصی محصولات مزیت‌دار با سرمایه گذاری اولیه ۲۰۰ میلیارد تومان در استان در حال احداث است.

معاون استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه خراسان جنوبی به لحاظ ذخایر معدنی جزو ۳-۴ استان اول کشور است، گفت: با وجود ۷۵ درصد ذخایر زغال سنگ در سطح کشور و خاورمیانه پیشتاز هستیم و در مزیت سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی و خاک‌های صنعتی نیز در شمار استان‌های برتر کشور قرار داریم.

اشرفی با بیان اینکه به منظور کمک به احیا و افزایش راندمان معادن در راستای تأمین بسترهای لازم در مسیر تحقق شعار، گام‌های بلندی برداشته ایم، خاطرنشان کرد: برای تأمین زیرساخت برق‌رسانی به معادن در نهبندان، خوسف و طبس ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.

وی به افتتاح فاز اول مجتمع فولاد قائنات در جریان سفر رئیس جمهور به استان اشاره کرد و گفت: با چندین هزار میلیارد سرمایه‌گذاری صورت گرفته، امیدواریم تا پایان سال شاهد بهره‌برداری از فاز دوم و بخش‌های ذوب و نورد مجتمع فولاد قائنات باشیم.

به گفته وی؛ ۱۱۰ فرصت سرمایه‌گذاری برای رشد تولید در استان شناسایی و در قالب کتابچه‌ای به چند زبان منتشر شده تا در اختیار سرمایه‌گذاران قرار گیرد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور