غلامحسین یوسفی از شاعران برجسته و چهره ماندگار خراسان جنوبی و از شاعران مورد علاقه رهبر معظم انقلاب اسلامی و شاعر محفل شاعران بزرگ خراسان پیش و بعد از انقلاب اسلامی  امروز شنبه در سن ۷۵ سالگی در بیمارستان ولی عصر (عج) بیرجند درگذشت.

غلامحسین یوسفی متولد ۱۸ مرداد ۱۳۲۶ متخلص به ناقوس است که تحصیلات ابتدایی را در دبستان ابن حسام خوسف گذراند و در دبیرستان خزیمه علم شهرستان بیرجند رشته ادبیات خواند، سپس از دانشگاه فردوسی مشهد در رشته تاریخ با مدرک کارشناسی دانش‌آموخته شد و به مدت ۳۰ سال به تدریس در مشهد و بیرجند پرداخت.

وی همچنین سابقه تدریس در مراکز آموش عالی بیرجند، گویندگی رادیو مشهد، نویسندگی روزنامه خراسان، داوری چند جشنواره شعری و نیز برگزاری نشست‌های مختلف شعری را در کارنامه پربار خود دارد.

ناقوس از شاعران برگزیده اولین جشنواره بین‌المللی شعر فجر است و خرداد سال ۱۳۹۵ به پاس بیش از نیم قرن شاعری طی مراسمی از جایگاه شعری وی در بیرجند تجلیل شد.

مستندهای ناقوس بارها از صدا و سیما پخش شده‌ همچنین به پاس خدمات این شاعر گرانقدر مجتمع فرهنگی هنری شهرستان خوسف به نام وی نامگذاری شده‌ است.

از جمله آثار استاد ناقوس می‌توان به مجموعه شعرهای رمه خیال، شعر شهادت، آنسوی پرواز، عشق و دل، سرخ و سپید، شبنم و شکوفه، در سایه سار نقره‌ای رچ، دیوان معرفت، صحبت سجاده‌ها، سکوت سرد سنگ‌ها و دیوان ناقوس اشاره کرد.

نوشته و خبر نگار : مهدیه حسن پور دبیر سرویس فرهنگی و هنری و ا.حسن پور