امام جمعه موقت بیرجند گفت: جوانان به الگوی صحیح و روشنگری نیاز دارند تا دستاویز رسانه‌های بیگانه قرار نگیرند.

 حجت‌الاسلام محسن مشرفی در خطبه‌های نماز جمعه بیرجند که در مسجد جامع المهدی (عج) اقامه شد با اشاره به مناسبت‌های پیش رو از جمله ایام فاطمیه و ۱۶ آذر روز دانشجو افزود: حضرت فاطمه زهرا (س) با زندگی بر مدار تقوا و ۱۸ سال سن به یک الگوی جهانی برای همه انسان‌ها تبدیل می‌شوند که ما در معرفی و بهره‌برداری از این الگو ‌کم‌کاری کرده‌ایم.

وی بیان کرد: ما با دست خودمان دیگران و نااهلان را برجسته کرده‌ایم و نتیجه این می‌شود که دشمنان جلوداری می‌کنند و جوانان دچار سردرگمی، انحراف و ‌گاهی دچار اغتشاشات می‌شوند که در این راستا اگر الگوی جوانان ما به‌درستی معرفی می‌شد این اتفاقات را شاهد نبودیم.

خطیب جمعه بیرجند گفت: وقتی کوتاهی و ترک فعل می‌شود، این طور آسیب‌ها از روی جهل، بی‌خبری و شایعات به وجود می‌آید و بهترین جوانان از بسیجی، امنیتی و انتظامی، کف خیابان‌ها مظلومانه به شهادت می‌رسند.

وی تاکید کرد: مهمترین راهکار برای پیشگیری از این گونه حوادث این است که جهاد تبیین در جامعه ترویج شود تا جوانان ما دستاویز رسانه‌های بیگانه قرار نگیرند.

حجت‌الاسلام مشرفی افزود: ابتدا باید روشنگری را در جامعه ایرانی داشته باشیم و بعد به سمتی حرکت کنیم که جامعه جهانی از اعمال زشت، پلید و ضد حقوق بشری با دست برتر رسانه‌ای آگاه شود و زمینه را برای ظهور امام زمان (عج) فراهم کنیم.

وی با اشاره به ۱۶ آذر روز دانشجو اظهار داشت: به فرمایش شهید بهشتی “دانشجو موذن جامعه است” وقتی خواب بماند، مردم هم خواب می‌مانند لذا دانشجویان بیدارکننده و گفتمان‌ساز جامعه هستند.

امام جمعه موقت بیرجند گفت: این قشر امیدهای مردم، انقلاب و جامعه هستند و امید کشور به جوانان فرهیخته‌ای است که در دوره‌های مختلف از جمله پیروزی انقلاب، جنگ تحمیلی، جنگ اقتصادی و دستاوردهای نظامی و پزشکی، توانمندی، استعداد، اثرگذاری و کارآمدی خود را ثابت کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: جوانان انقلابی کشور به ما ثابت کرده‌اند که امید بستن به توان، فکر، تعهد و تخصص آنان ارزشمند و نتیجه‌بخش است.

حجت‌الاسلام مشرفی افزود: انتظار مقام معظم رهبری از دانشجوی متعهد و انقلابی در بیانیه گام دوم انقلاب آمده اما ما از قله‌های دانش جهان عقب هستیم؛ پهلوی‌ها و قاجاریان در حق این ملت ظلم زیادی کردند و یکی از ظلم‌ها این است که از عرصه علم و دانش عقب بیفتیم و به خاطر ضعف آن حدود ۲۰۰ سال عقب افتاده‌ایم.

وی گفت: هرچند بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پیشرفت‌های خوبی در زمینه علم و دانش داشته‌ایم اما همچنان عقب هستیم و باید به قله‌های جهانی علم و دانش در حوزه‌های مختلف برسیم.

خطیب جمعه بیرجند با بیان اینکه براساس احادث مختلف در درجه اول امر به معروف و نهی از منکر به افراد قوی، مطلع و عالم بر می‌گردد افزود: یک دانشجوی آگاه و طلبه فاضل به خاطر سلاح علم، دانش و بصیرت می‌تواند در جریان امر به معروف و نهی از منکر در جامعه نقش ایفا کند.

وی همچنین به سالروز شهادت “میزار کوچک خان جنگلی” در ۱۱ آذر سال ۱۳۰۰ اشاره کرد و گفت: این سردار پرافتخار، انقلابی و ظلم‌ستیز طی مبارزات با ظلم ‌و استبداد رضاخانی و استعمار اروپاییان به یک الگوی مبارزاتی و یکی از سنگ بناهای پیروزی انقلاب اسلامی تبدیل شد.

حجت‌الاسلام مشرفی با اشاره به ۱۲ آذر سالروز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۵۸ ادامه داد: یکی از برگ‌های زرین، درخشان و پرافتخار جمهوری اسلامی ایران قانون اساسی آن است و به دلیل عقل، شرع و وجدان بر همه ما مردم و مسئولان واجب است که تلاش کنیم روح حاکم بر همه فعالیت‌ها و تصمیمات، قانون اساسی باشد.

وی با بیان اینکه قانون اساسی برگرفته از معارف ناب حدیث ثقلین، قرآن و عترت است گفت: همان گونه که وظیفه داریم از قانون اساسی حمایت کنیم، بدانیم که این قانون اساسی است که از همه حقوق ما دفاع و حمایت می‌کند.

امام جمعه موقت بیرجند اظهار داشت: حمایت ما از قانون و اجرای کامل آن، سرمایه‌گذاری برای رشد، سعادت و پیشرفت خودمان است لذا هرچه در زمینه اجرای قانون اساسی کوتاهی شود زمینه را برای آسیب رساندن به خودمان فراهم کرده‌ایم.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: ما انسان‌ها در این دنیا نیاز به لباس تقوا داریم تا آراسته و محبوب پروردگار عالم شویم، مشکل بشر ضعف در شناخت و جهل و بی‌خبری است.

حجت‌الاسلام مشرفی عنوان کرد: نباید شناخت اشتباه و غلط نسبت به مسائل داشته باشیم چرا که این اقدام مایه تباهی انسان می‌شود.

وی افزود: برخی دستورات دینی به نفع انسان است و گاهی برخی انسان‌ها از روی بی‌خبری به مقابله با آنها برمی‌خیزند لذا انسان براساس بی‌خبری‌ها و جهل، تصمیماتی در زندگی می‌گیرد که در نهایت به مشکل و درهای بسته بر می‌خورد.

خطیب جمعه بیرجند گفت: به دلیل جهل و بی‌خبری، حقایق برای آنها وارونه جلوه می‌کند از همین رو برخی سران کشورهای اسلامی با اسراییل و انگلیس پیمان دوستی می‌بندند یا مردم یمن را بمباران کرده و به کارشان افتخار می‌کنند.

وی بیان کرد: موضوعاتی که نسبت به آن جهل داشته باشیم به شکست، آسیب، ضربه و تباهی منتهی خواهد شد و راهکارش این است که لباس تقوا بپوشیم و مقدمات آن آگاهی و دانش نسبت به خود، خدا، دشمنان و سایر مسایل پیرامون انسان است.

حجت‌الاسلام مشرفی افزود: اینکه چه طور این شناخت و آگاهی محقق شود، همان جهاد تبیینی است که مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار دادند و باید سرلوحه کار همه ما قرار گیرد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور