– نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: منظور از غرب، تفکر اومانیستی (انسان‌گرایی) و لیبرالیستی است که برای نوع بشر آسیب‌زا بوده است.

 حجت‌الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادیدر همایش “صلح و امنیت از نگاه اسلام و غرب” در بیرجند افزود: وقتی از وحشی‌گری غرب سخن می‌گوییم مقصود یک جمعیت و منطقه جغرافیایی نیست چون مردم اروپا یا آمریکا بلکه بسیاری از مردم فرهیخته آنجا زندگی می‌کنند بلکه مراد یک اندیشه و تفکر است.

وی اظهار کرد: این تفکر در غرب و شرق حتی در بین انسان‌هایی که با ما زندگی می‌کنند هم می‌تواند وجود داشته باشد لذا نوع تفکر لیبرال دموکراسی غرب هر جا باشد در هر خاک و کشوری، محکوم است.

امام جمعه بیرجند گفت: با ادعا کارها درست نمی‌شود بلکه مبنا دارد که اگر درست شود نتیجه و محصول درست خواهد بود و هیچ کسی بهتر از خدای متعال بندگانش را نمی‌شناسد بنابراین حقیقت خلقت انسان را خدا می‌داند و افرادی مدعی دانش به اینجا که می‌رسند که انسان ناشناخته است.

وی افزود: خداوند متعال برای هدایت بشر زیرساخت‌ و تشکیلات‌ مناسب را در تکوین و تشریع قرار داده است تا محصول آن امثال سلمان فارسی شود، وقتی تفکر خراب باشد و مکتب غرب می‌گوید “انسان گرگ انسان است” یا “انسان حیوان اقتصادی است” آیا انتظار دارید که اخلاق و رفتار آنان درست شود؟

حجت‌الاسلام و المسلمین عبادی با تاکید بر اینکه اگر تفکر و اندیشه صحیح شود اقتصاد هم درست خواهد شد گفت: اعمال و رفتار و گفتار محصول نوع تفکر است و تا تفکر درست نشود اینها درست نخواهد شد.

وی به جنایت‌های مکرر غربی‌ها از گذشته‌های دور تاکنون اشاره کرد و گفت: اینها که از هیچ قتل، جنایت، بی انصافی و دزدی فروگذار نکردند حالا می‌خواهند بشر را تربیت کنند در صورتی که نه تنها یک بشر گمراه بلکه به مثابه یک حیوان خطرناک هستند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان اینکه جنایت‌های تفکرات غرب حد و مرز ندارد افزود: کسانی که بمب روی سر ژاپن ریختند آیا می‌توانند بشر را با انسانیت آشنا کنند؟ لذا حقیقت دینی که همه انبیا به آن انسان را دعوت کردند عدل است که در همه شئون یک جامعه باید پیاده سازی شود.

وی گفت: حقیقت دین و سرلوحه برنامه زندگی انسان، عدل است و در قرآن آمده کسانی که می‌خواهند سرپرستی کنند با ظلم نمی‌شود لذا در همه ساعات شبانه روز از مفاسد غرب می‌شنویم اما دل هیچ کسی نمی‌لرزد.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبادی ناپدید شدن ده‌ها هزار پناهجو در اروپا را یادآور شد و گفت: غربی‌ها هر جا بوی درآمد و اقتصاد به مشام آنها برسد حضور پیدا می‌کنند مردم را آواره کرده و می‌کشند یا به بردگی می‌گیرند لذا باید از سازمان ملل سوال کرد این افرادی که پناهجو بودند و ناپدید شدند کجا رفتند؟

وی افزود: اگر کمال انسان سیر الی الله است باید این راه را با همه افتخارات تمام کند و با شانس، طالع و بخت آزمایی نمی‌شود بلکه زیرساخت نیاز دارد که نقشه آن در دعای ندبه است.

امام جمعه بیرجند با تاکید بر اینکه اگر جامعه می‌خواهد رشد کند باید رهبر رشید و الهی داشته باشد گفت: دزدان بین الملل می‌خواهند انسان تربیت کنند در حالی که پرونده آنها پر از ظلم و جنایت است.

وی اظهار کرد: امیدواریم ماحصل زحمات شما گفتمانی باشد که به جوانان و نوجوانان کمک کند و آنان را از بحران فکری نجات دهد.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبادی با بیان اینکه تناسب اسلام و غرب فقط تناسب نور و ظلمت است گفت: امید است خداوند هرچه زودتر پیروزی فلسطین مظلوم را به عنوان سرآغاز یک حرکت سازنده برای نوع بشر و نجات انسان از این گرگ‌های خطرناک فراهم کند.

هشت گام بررسی اندیشه‌ تمدنی امام علی (ع) در نهج البلاغه

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: طرح فرهنگی یکساله “بررسی اندیشه‌ تمدنی امام علی (ع) در نهج البلاغه” در استان خراسان جنوبی در حال اجراست.

علی فرخنده اظهار کرد: این همایش به صورت طرح یکساله از غدیر امسال تا غدیر سال آینده با هشت گام و تحت عنوان “اسلام و غرب در ترازوی حقیقت” طراحی شده است.

وی افزود: اولین گام آن با کلیدواژه “حقوق بشر از نظر اسلام و غرب” به مناسبت روز مباهله به آن پرداخته شد، گام دوم امروز با کلیدواژه “صلح و امنیت از نظر اسلام و غرب” در حال برگزاری است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان خراسان جنوبی گفت: گام سوم در هفته استکبارستیزی (آبان ماه) با کلیدواژه “صداقت و اخلاق از نگاه اسلام و غرب” و گام بعدی در آذر ماه با کلیدواژه آزادی بیان خواهد بود.

وی افزود: گام پنجم با عنوان “دموکراسی در نگاه اسلام و غرب” در دهه بصیرت، گام ششم “استقلال و آزادی در نگاه اسلام و غرب” در دهه فجر و گام هفتم “قدرت و نصرت در نگاه اسلام و غرب” در پنجم اردیبهشت ۱۴۰۳ برگزار می‌شود.

فرخنده گفت: گام هشتم این طرح نیز با عنوان «زن و خانواده از نگاه اسلام و غرب» خرداد سال آینده و اختتامیه این طرح یکساله در دهه امامت و ولایت برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه غرب نماد و نمود واقعی جاهلیت عصر کنونی و دوران پسا مدرنیسم است افزود: از کتاب غنی نهج ابلاغه امیرالمومنین(ع) باید برای ترویج سبک زندگی اسلامی در مقابل هجمه غرب استفاده بهتری ببریم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: این کتاب برای نظام‌سازی و ساخت تمدن نوین اسلامی بسیار غنی و مفید است و در مقابل جریانی قرار دارد که چهره زشت آن با امپراطوری رسانه‌ای و فناوری پوشانده شده در حالی که واقعیت آن چپاول، غارت، استعمار، استثمار، آدم‌کشی و نفی حقوق بشر است.

همایش نخبگانی بررسی اندیشه تمدنی از نگاه امام علی (ع) در نهج‌البلاغه با موضوع “صلح و امنیت از نگاه اسلام و غرب” با حضور نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی، جانشین معاونت سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جمعی از صاحبنظران و مسوولان در بیرجند برگزار شد.

در این همایش سه طرح تحقیقاتی با محوریت صلح و امنیت در نگاه اسلام و غرب توسط پژوهشگران خراسان جنوبی از حوزه علمیه، آموزش و پرورش و دانشگاه بیرجند ارایه و در پایان مورد تجلیل واقع شد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور